Mee- ja heinapäev kasvas üle peoks

FOTO: Timo Arbeiter / Valgamaalane

Leedu folkloorirühm Ratilélis Kaunasest lõpetas oma esinemise meeleoluka ühistantsuga, kuhu tõmmati ka pealtvaatajad.

Sangaste mee- ja heinapäev kasvas reede õhtul üle rahvusvaheliseks pärimuspeoks Baltica, mis jõudis Valgamaale esmakordselt.

FOTO: Timo Arbeiter / Valgamaalane

Kiisatamme talu töötoas õpetas meister kasevihta valmistama. Enda tehtud viha sai igaüks koju kaasa võtta.

Reede pärastlõunal, kui Sangaste lossis kuulutati avatuks mee- ja heinapäev, lasi ka taevataat luugid valla – poolteist tundi sadas vihma. Laadalisi see ei heidutanud, nii müüjaid kui ostjaid oli hulgaliselt.

Võrumaa Jäeääre talu müüs mett, saarlased pakkusid leiba ja saia. Kohal olid Seedri puukool ja Pruuli-Kaska talu viinamarjakasvatus, Sangaste Rukki Maja, Kiisatamme ja Kakulaane talu, AS Sangaste Linnas, Karula kultuuriselts ja palju-palju teisi.

Osta sai maasinki, suitsuvorsti ja -kala, soolapekki, sõira, koduõlut ja kalja, ei puudunud ka nõgeseleib, värske hapukurk ega küüslaugutooted. Rohkelt müüdi ehteid, keraamikat, puidust käsitöötooteid ja kudumeid.

Kaupa igale maitsele

Valgalane Aire Hulkko müüs Sangastes enda valmistatud kõrvarõngaid, kaelakeesid, käevõrusid ja prosse. «Müük läheb kenasti, ostetud on kaelakeesid. Ostja võib kindel olla, et tal on ainueksemplar,» nentis ta.

Kohalik elanik Anneli Puksov oli tulnud müüma nõusid, millele oli ise portselanivärvidega mustrid peale joonistanud. «Hea on sugulastele-tuttavatele oma kätetööd kinkida,» rääkis ta. Tunni jooksul oli tal õnnestunud müüa paar kruusi ja taldrikut. «Kui lastele jäätiseraha saan, olen rahul.»

Hobusekasvataja Ute Wohlrab müüs maiusi koertele ja hobustele ning antiiknõusid.

«Maiusi valmistab üks pere­ettevõte Saksamaal. Küüslaugubatoonid on hobuste lemmikud ning aitavad eemale peletada ka igasuguseid mutukaid,» tutvustas ta.

Valgalane Leini Kirsimäe oli ostnud viinamarjaistiku. «Eelmisel aastal ostsin arbuusitaime – ei tulnud sellest midagi. Nüüd proovin õnne viinamarjaga,» ütles ta. Valgalane Kadi Ploom koos tütrega lasid hea maitsta laadalt ostetud mustikatel.

Eesti hobusekasvatajate selts oli uudistamiseks kohale toonud eesti raskeveohobuse, tori ja eesti hobuse koos varssadega. Lapsed said hobustele pai teha ja poniga sõita. Võimalik oli proovida hobuse rakendamist ja teha vankrisõitu.

Avatud oli mitu töötuba, kus tutvustati vanu käsitöövõtteid: vikati teritamist, kaseviha, heinakübara ja -linnu valmistamist.

«Mida õhem tera vikatil, seda paremini läheb teravaks. Oluline on ka vikati ja varre vaheline nurk,» õpetas Nõuni kandi taluperenaine Kaja Väärsi. Tutvuda sai ka, kuidas käib lõnga värvimine põdrakanepi ja naistepunaga – seda näitasid naised MTÜst Maavillane.

Ilmataat soosis suurpidu

Õhtul alanud pärimuspeoks oli vihmasadu lakanud ning päike välja tulnud. Rahvahulka ja külalisi tervitasid Valga maavanem Margus Lepik, Eesti rahvusliku folkloorinõukogu juhatuse esimees Ingrid Rüütel ja Sangaste vallavanem Kaido Tamberg.

«Baltica eemärk on tutvustada paikkondade kultuuritraditsioone nende ehedas ajaloolises vormis. Festival toob eri rahvaste kultuuri koju kätte, teisalt võimaldab tutvuda korraldajamaa paikade ja inimestega,» rõhutas Rüütel.

Ta tundis heameelt, et rahvakunst on muutunud rahvusvahelise suhtluse ja kultuurivahetuse objektiks.

26. korda toimuva Baltica festivali Sangaste maapäevale oli kohale tulnud sadakond külalist Venemaalt, Sloveeniast, Leedust ja Lätist. Lisaks lauludele ja tantsudele pakkusid silmailu külaliste rahvarõivad ning -pillid. Tantsuringi tõmmati ka pealtvaatajad – oli tõeline rahvapidu.

Tallinnast tulid Sangastesse tšuvaši kultuuriseltsi ansambel Palan, Tartust ingerisoomlaste folkloorirühm Röntyska, Tartumaalt Väägvere külakapell ja Unipiha kooli folkloorirühm Päevakene. Võrumaalt Meremäelt oli kohal Mokornulga leelokoor ja Seto Miihi Summ ning jutuvestja Silvi Jansons, Põlvast folkloorirühm Käokirjas.

Valgamaad esindasid kandlemees Ilmar Tiideberg, lõõtsamees Jaan Pähn, regilauluansambel Koidu Tähed ja segarahvatantsurühm Kõvvera Kõdara. Kolm tundi kestnud pärimuspidu jätkus simmaniga.

Folkloorifestival lõppes pühapäeval Tallinnas vabaõhumuuseumi kiigeplatsil ühise simmaniga. Baltica korraldaja on Eesti rahvuslik folkloorinõukogu. Sangaste maapäeva peakorraldaja oli Merle Tombak.

Tagasi üles