Emajõest leitud säilmed kuuluvad ilmselt noorele mehele

Sõduri säilmed Väikese Emajõe kaldal.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Täna, 12. märtsil käisid politseinik Heikki Ersto ja Meelis Kivi Valga militaarteemapargist kolleegidega vaatamas sõduri säilmeid, mis esmaspäeval Valgamaal Tõlliste vallas Väikesest Emajõest välja tulid.

Sõduri säilmed Väikese Emajõe kaldal.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Kui Kivi silmitses jäänuseid ja asju, mis jõe kaldal olid, rääkis ta, et ilmselt oli tegemist punaarmeelasega, kuigi Teise maailmasõja aegne katelok, mis luude kõrval vedeles, oli sakslaste oma. Hukkunud sõdurit peab ta peab ta tõenäoliselt venelaseks, sest katelokile on kraabitud kirillitsa tähed.

Nii saksa kui vene sõduritel oli kombeks katelokkidele joonistada ja kirjutada. See aitas näiteks koduigatsust leevendada ja vältida, et sööginõu teiste omadega segamini läheks. «Eks mõte oli kogu aeg kodul. On väga palju erinevaid tekste kirjutatud,» kirjeldas Kivi. «On joonistusi tehtud, näiteks täägiga linnukesi katelokile toksitud. Siis on kohe teada, et ta oli lendur.»

Jõe ääres nägi peale kateloki sääreluid, osa kolbast ja lõualuud, mille hambad viitavad noorele mehele. Luude juures oli veel püstolkuulipilduja moona, mille politseinikud kaasa võtsid. Samuti lebasid kõrval saapad ja labidas.

    Tagasi üles