Seakasvatajaid ootavad karmimad nõuded

Maaeluministri Urmas Kruuse kohtumine seakasvatajatega

FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Seoses sigade Aafrika katku esimeste juhtumitega Eesti farmides plaanib maaeluminister Urmas Kruuse karmistada seakasvatajatele kehtivaid bioohutuse nõudeid, et vähendada uute katkukollete tekkimise tõenäosust.

«Kui seni oli taud vaid metsas, siis alates eelmisest nädalast, kui taud kodusigadeni jõudis, elame täiesti uues olukorras. Tegemist on agressiivse taudiga ja peame selle vastu võtma kasutusele kõik võimalused,» ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

Ministri sõnul karmistatakse esimeses järjekorras seakasvatusele esitatavaid nõudeid veelgi, sest seakatku tõrjumine sõltub eeskätt seakasvatajate hoolsusest bioohutusmeetmete täitmisel.

«Näiteks plaanime muuta kohustuslikuks seakasvatuse ümbritsemise aiaga, samuti kaotame võimaluse erandkorras sigu välitingimustes kasvatada,» selgitas minister. «Praegu pole seakasvatuse ümber aed kohustuslik, kuid paljud seakasvatused on selle ohutuse tõstmiseks juba rajanud. Uutes oludes on taudi tõkestamiseks vajalik tarastamine kõikide seakasvatuste puhul,» rääkis Kruuse.

«Uute nõuete järgimisel ja kontrollimisel tuleb rakendada absoluutset nulltolerantsi, sest riskid on suured,» rääkis Kruuse. Ta lisas, et taudipuhangu kulude kompenseerimise aluseks on kehtivate nõuete täpne järgimine.

1. mail 2015 jõustunud täiendavad bioohutusmeetmed sigade Aafrika katku tõrjumiseks kohustavad seakasvatusettevõtetel koostama farmis rakendatavate bioohutusmeetmete kohta bioohutuskava, oma tarbeks peetavate sigade tapmisel tuleb teavitada veterinaar- ja toiduametit, samuti tuleb teavitada veterinaar- ja toiduametit riskipiirkondades surnud või kütitud metssigadest.

Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati eelmisel nädalal Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Veterinaar- ja toiduamet kinnitas ametlikult diagnoosi 20. juulil. Kokku hukati üle 500 sea.

Tagasi üles