Iga pakend peab paljastama toote rasva- või valgusisalduse

Piret Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kohustusliku toitumisalase teabe kõik elemendid tuleb esitatada toidu pakendil ühes vaateväljas.
Kohustusliku toitumisalase teabe kõik elemendid tuleb esitatada toidu pakendil ühes vaateväljas. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Tänasest, 13. detsembrist on Euroopas kohustuslik toitumisalase teabe esitamine toidupakenditel.

Toiduvalmistajad peavad esitama tarbijale infot toidu energiasisalduse ning rasvade, küllastunud rasvhapete, süsivesikute, suhkrute, valkude ja soola koguse kohta.

«Toidumärgistuse nõuded on aasta-aastalt muutunud aina täpsemaks, et anda tarbijatele rohkem infot targemate valikute tegemiseks toidupoes. 2011. aastal Euroopas vastu võetud uus toidumärgistamise määrus tõi kaasa näiteks kohustuse allergeenide sisalduse selgemaks esitamiseks ja töötlemata liha päritolu märgistamiseks,» ütles maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev.

Viieaastase üleminekuajaga jõustub nõue toitumisalase teabe esitamiseks pakenditel. «Tervisliku ja tasakaalustatud toitumise seisukohalt on väga oluline, et tarbijad pööraksid enam tähelepanu nii toidu koostisele kui toitumisalasele teabele,» rõhutas Minjajev.

Toitumisalane teave on info toidu energiasisalduse või toitainete – valkude, süsivesikute, rasvade, kiudainete, vitamiinide, mineraalainete – kohta. Teavet ei pea esitama näiteks tee, maitsetaimede ja töötlemata toodete nagu värske liha, kala, aedvilja, mee, jahu ja pähklite puhul. Samuti toidu puhul, mida valmistatakse väikeses koguses otse tarbijale või mida müüakse kohalikule jaemüüjale, kes varustab tarbijaid.

Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepa kinnitusel on tööstused pakendid nõuetega vastavusse viinud. «Toidutööstustele ei ole toitumisalase teabe esitamise kohustus midagi uut. Toidutootjad on üha täpsemate nõuete täitmiseks järk-järgult pakendeid uue infoga täiendanud ja ka toitumisalast teavet tarbijatele vabatahtlikult ise juba aastaid esitanud.»

Potisepp lisas, et kindlasti on ka toidutööstuste soov anda tarbijatele valikute tegemiseks võimalikult palju infot. «Samas panen inimestele südamele, et nad ka tarbijatena võtaksid vastutuse oma toidulaua ja toitumisvalikute eest ja loeksid, mis pakenditel kirjas.»

2015. aastal kinnitati Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel välja töötatud Eesti uued toitumissoovitused.

«Toitumisuuringud on toonud esile vajaduse vähendada inimeste tarbimisharjumustes nii küllastunud rasvhapete, soola kui lisatud suhkrute kogust. See tähendab, et inimesed, kes oma tervisest hoolivad, peaksid kindlasti üle vaatama ka toidulaua,» ütles TAI ekspert Tagli Pitsi. «Selleks ongi ette nähtud toitumisalane teave pakendil, et anda inimestele võimalus teha oma tervise seisukohalt targemaid valikuid ja valida toidupoes näiteks väiksema lisatud suhkru- või soolasisaldusega tooteid.»

Kohustusliku toitumisalase teabe kõik elemendid esitatakse toidu pakendil ühes vaateväljas. Lisaks võib vabatahtlikult korrata toitumisalast teavet pakendi esiküljel. Korratav teave võib sisaldada üksnes energiasisaldust või energiasisaldust koos rasvade, küllastunud rasvhapete, süsivesikute, suhkrute ja soola sisaldusega. Pakendi esiküljel korratava toitumisalase teabena ei ole lubatud esitada üksikult rasvasisalduse protsenti, välja arvatud maitsestamata ehk niinimetatud monopiimatoodete puhul.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles