Pärimuspeo peig käis kosjas noorkuu esmaspäeval

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kristjan sõitis Päivile kosja.
Kristjan sõitis Päivile kosja. Foto: Alby Rebane

Valgas Säde pargis peetakse 20. augustil pärimuspidu «Eesti pulm», kus 19. sajandi Hargla kihelkonna kommete järgi abielluvad Kristjan ja Päivi-Pääsu. Avalik pulmapidu on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Pruutpaar valiti välja 17 kandideerinud paari seast. Enne pulmade plaanimist tuleb aga kommete kohaselt kosjas käia. Kosjateele läks peigmees Kristjan koos kossuesä Priit Oksaga, kes rääkis: «Minek võeti ette kommete kohaselt hobusega ja ikka laulu ja jutuga.»

«Kosjas käidi traditsioonide järgi noore kuuga neljapäeval või laupäeval,» selgitas Valga muuseumi varahoidja Marju Rebane. «Kirjandusmuuseumi üleskirjutiste põhjal saime teada, et Harglas on kosja mindud ka esmaspäeval, seetõttu sai kosjad läbi viidud 29. mail Päivi-Pääsu vanemate kodus Harkus.»

Kosjavankri peal olid veel lisaks Kristjanile tema kaks sõpra ja kossuesä, kes kosjades kõneles tulevase peigmehe nimel. Enne tuppa minekut vaatas kosjaseltskond vargsi üle, kas koduõu on korras ja muru niidetud. Kossuesä koos peigmehega saabus Päivi vanemate koju küsimusega, ega nad pole näinud tema kadunud «perävõllast».

Selline mõistukõne oli vajalik selleks, et kui peigmees oli vastuvõetav, anti luba kadunud eset otsida, teisel juhul saadeti kosilased viisakalt tagasi. Meie kosilastele pakuti alguses küll tooli ja kaht teist neidu, aga kui kosjaseltskond tundis ära valge rätiku alla peidetud Päivi, oli asi kindel, et õige «perävõllas» on leitud.

Seejärel jagas kossuesä punast kosjaviina, kus küljes punase paelaga kihlasõrmus. Kui pudel oli tühjaks joodud, kinkis Kirstjan kihlasõrmuse Päivile. Koduteele asumisel sai peigmees tagasi tühja vöötatud pudeli, mis oli märgiks et Päivi-Pääsu võttis kosjad vastu.

Söögilaua taga lepiti kokku, et tuleb suur pulmapidu, kuhu saabuvad külalised üle terve Eesti. Erinevalt 19. sajandile filmis kogu sündmust Valga muuseum ja sellest valmib kosjasid tutvustav video.

Pulmade eel tuleb noorikul hakata veimevakka täitma. Sellega seoses korraldatakse Valga muuseumis töötoad, kus õpitakse traditsioonilist käsitööd. Tuleb suvel ka pulmades lauldud regilaulude ja tantsude koolitus, et pulmakülalistel oleks võimalik ise tegevustes kaasa lüüa.

Pulmad saavad teoks 20. augustil Valgas Säde pargis. Pidu korraldab Valga muuseum koostöös Valga linnavalitsusega.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles