Omavalitsuste rahakott kosub

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Regionaalminister Jaak Aab lubab omavalitsuste rolli suurendada.
Regionaalminister Jaak Aab lubab omavalitsuste rolli suurendada. Foto: GEORG K6RRE/PM/SCANPIX BALTICS

Riigihalduse minister Jaak Aab kohtus maakondlike omavalitsusliitude juhtidega, kellega arutati omavalitsusliitude ja maakondlike ülesannete ümberkorraldamist seoses maavalitsuste kaotamisega. Ministri sõnul on ajagraafik tihe ning otsuseid tuleb langetada kiiresti.

«Haldus- ja maavalitsuste reform on täiel kiirusel käimas ning seetõttu on muutumas ka omavalitsuste ülesanded. Oleme omavalitsustele loonud võimaluse võtta maavalitsustelt üle mitmeid tegevusi, sealhulgas arendustegevused ja ühistranspordi korraldamine,» ütles Aab.

Ta tõdes, et ajagraafik on küllaltki tihe, kuid siiski loodab, et omavalitsused suudavad koos leida ülesannete täitmiseks lahendused ja mitte jätta seda valimisjärgsesse perioodi, kus määramatus võib eesmärki veel kaugemale tulevikku lükata.

«Lisaks on valitsus otsustanud lähiaastatel tõsta olulisel määral ka omavalitsuste tulubaasi ning see annab veelgi enam võimaluse arendada kohalikku ja piirkondlikku elu. Kohalikud omavalitsused on soovinud rohkem pädevusi ja vahendeid – nüüd me seda pakume,» lisas ta.

Peamised omavalitsustele üleantavad ülesanded, mis vajavad maakondades lahendust:

· ühistranspordi tulevase korraldaja otsustamine maakonnas, vajadusel uue ühistranspordikeskuse moodustamine;

· rahvastikutoimingute üleandmine maakonnakeskuse omavalitsusele;

· maakondlikke arendustegevusi ülevõtva organisatsiooni määramine maakonna omavalitsuste poolt, samuti terviseedenduse, turvalisuse ja kultuurialase koostöö ühise täitja kokkuleppimine;

· vajadusel maakondliku arenduskeskuse vormi ümberkujundamine omavalitsuste poolt juhitavaks sihtasutuseks (seal, kus need olid maavalitsuste asutatud);

· vajadusel väliskoostöö projektide jätkaja leidmine maavalitsuse asemele.

«Meie eesmärk on, et kõik maavalitsuste seni pakutud teenused oleks elanikele ja ettevõtjatele kättesaadavad ka uuel aastal. Seega on mul omavalitsustele palve, et ülesannete kaardistamisega ning ülevõtmisega tegeletaks juba enne kohalikke valimisi ning seeläbi vältida segadust,» lisas minister.

Lisaks näeb ta maakondlikel omavalitsusliitudel edaspidi suuremat ja olulisemat rolli, sest see on edaspidi ainuke vorm, kuidas saab maakondlikke ülesandeid koos lahendada.

Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Veikko Luhalaid ütles, et omavalitsuste ülesannete ja rahastamise teema üle on pikalt arutatud, kuid seni pole sellest asja saanud.

«Seetõttu on mul väga hea meel, et ka uus minister peab seda äärmiselt oluliseks. Olgugi, et muutus on järsk, usun sellegipoolest, et tulemus on väga hea. Selline olukord nagu seni, kus maakonnas täidavad omavalitsuslikke ülesandeid nii maavalitsus kui omavalitsus koos omavalitsusliiduga, oli äärmiselt segane.»

Maavalitsuste tegevus lõpetatakse 1. jaanuarist 2018 ning maavalitsuste täidetavad kohalikud ülesanded antakse üle omavalitsustele. Riiklikud ülesanded jagatakse ministeeriumide ja olemasolevate ametite vahel.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles