Uppujate pingerida juhivad vanemad inimesed

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Uppumine. Pilt on illustratiivne
Uppumine. Pilt on illustratiivne Foto: SCANPIX

Eelmise aasta septembris uppus Põlvamaal 80ndates aastates mees oma kodutiiki. Kaldalt leiti muruniiduk. Tiigi kaldad olid järsud, mistõttu on alust arvata, et mees takerdus muru niitmise ajal, kukkus vette ning uppus.

Kahjuks ei ole tegemist erandliku sündmusega. Päästeameti viimaste aastate statistika näitab, et uppujate seas on kõige enam vanemaid inimesi.

2017. aastal uppus enim inimesi vanuseklassis 51–80 aastat: kokku 23 inimest, mis moodustab 55% kõigist uppunutest. Keskmine uppunute vanus on tõusnud 58 eluaasta peale. Pensionäre ja üle 65aastaseid ehk eakaid oli uppunute seas 14, mis moodustas 33% nende üldarvust.

Päästeameti andmed näitavad, et enamus uppumisi toimub vette kukkumiste või libastumiste tõttu. 2017. aastal moodustasid need 60% uppumistest. Eakate meeste puhul joonistub välja kaks märksõna: kalastamine ja alkohol. Meeste seas oli üle poole uppunutest alkoholijoobes, uppunud naistest oli alkoholijoobes 29%.

Kõige rohkem alkoholijoobes inimesi uppus 51–60aastaste vanusgrupis. 2017. aastal toimus enim alkoholijoobes uppumisi just vette kukkumise tõttu – 13.

Ekslikult arvavad inimesed, et enamus uppumisi toimub ujumisel ja suvel. Mullu leiti suplemiseks mitte-ettenähtud kohtadest üle poole uppunutest. Väga palju neist uppus koduses keskkonnas: 83% kodukeskkonnas uppunutest olid kas eakad või väikelapsed. Selliseid õnnetusi saaks ära hoida, kui ohtusid märgata.

Aprillis 2018 kukkus Setomaa vallas purdelt vette 82 aastane mees ja uppus. Võimalik, et õnnetus oleks jäänud toimumata, kui purdel oleks olnud piirded. Samuti tuleks kinni katta kaevud ja basseinid, tiikide ja järvede veevõtmise kohad turvaliseks muuta.

Kõige tähtsam on hoida silma peal: iga kogukond teab, kus elavad vanemad inimesed, kes paraku on kõige haavatavamad. Enne suurt suve saab minna ja oma maal elavaid vanemaid sugulasi külastada, et siis vaadata üle, kuidas nende kodu ümbruses on veeohutusega lood. Mõnikord piisab väikestest asjadest, et õnnetus ära hoida.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles