Tootjad kurdavad kange alkoholi müügi kiratsemise üle

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Triin Kutberg
Triin Kutberg Foto: Kaubandus.ee

Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu tegevjuhi Triin Kutbergi sõnul on kange alkoholi turg kuuendat aastat languses ning kiratseb riigi äkiliste aktsiisitõusude tõttu.

«Üha suurem osa Eestis tarbitud kangest alkoholist on pärit Lätist ning see on kogu sektori asetanud väga keerulisse olukorda,» nentis Kutberg.

«Kange alkoholi tootmine on aastaga langenud ligi kolmandiku võrra. Müük siseturul on langenud 23 protsendi võrra, kuid elanike poolt välismaalt toodud üldine alkoholikogus on konjunktuuriinstituudi andmeil kasvanud 225 protsenti. Need näitajad iseloomustavad turul toimunud ebaloomulikke ja drastilisi muutusi ning peegelduvad ka tarbimisnumbrites,» ütles Kutberg.

Vägijookide tarbimine on vähenenud viimased kuus aastat, kuid mullune langus jääb tugevalt alla varasemate aastate keskmisele. Seega võib eeldada, et kui viimaste aastate aktsiisitõusud olnuks väiksemad, oleks kanget alkoholi 2017. aastal tarbitud vähem. Kutbergi sõnul võinuks oodata praegusest lausa kaks korda suuremat langust.

Kevadel avaldatud Eesti konjunktuuriinstituudi piirikaubanduse uuring näitas, et lausa kolmandik Eesti elanikest on ostnud alkoholi Lätist. See tingib suuremate koguste ostmise, isiklike varude tekkimise ning need asjaolud koostoimes on omakorda põhjustanud tarbimise languse tempo pidurdumise. Näiteks saanuks mullu Läti piiripoodidest osta Eesti keskmise netopalga eest 89 liitrit viina, Eestis aga 56 liitrit.

«Peamiselt õlletarbimise kasvust tingitud tarbimise üldine kasv kinnitab viimaste aastate tendentsi, et Eesti elanikud joovad absoluutalkoholi arvestatuna kõige rohkem just õlut. Oluline on tähele panna, et nii oli see ka enne mullusuvist aktsiisitõusu,» märkis Kutberg.

«Tuleb silmas pidada, et piirikaubandus ei ole oma lage veel saavutanud. Sel aastal on kange alkoholi piirikaubandusel kasvuruumi veel 23 protsenti ning aasta lõpuks müüakse Läti piiripoodides 3,5 miljonit liitrit kanget alkoholi. Seega on ka tänavu riigile alkohoolsetest jookidest suurima maksukahju tekitaja kange alkohol,» lisas Kutberg.

Kutbergi sõnul järeldub konjunktuuriinstituudi uuringust, et viimaste aastate järsud aktsiisitõusud ei ole aidanud Eesti elanike tervist parandada. LEPM

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles