Kommentaar: Erakordne ressurss

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Jaan Rapp

FOTO: Arvo Meeks

Tihti võib kuulda, kuidas ühe või teise asja ärategemiseks napib ressursse. Tavaliselt mõeldakse seejuures, et pole piisavalt raha. Lihtne ja argine probleem peidetakse võõrapärase kõlaga sõna taha. Mõnikord räägitakse sedagi, et napib inimressurssi või inimvara. Loe: pole kedagi, kes asja ära teeks. Ja tegijaid ei ole pahatihti samuti seepärast, et pole raha nende leidmiseks.

Nii jääbki päris palju rahapuudusel tegemata. Õnneks elame projektiajastul. See tähendab, et kui olemas on nii hea idee kui ka osav projektikirjutaja, suurenevad võimalused elu edendada.

Ent on nii, nagu laulab ansambel Naised Köögis oma Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud laulus: «Must, valge, sinine ... Kuid kõige tähtsam inime!» Peavad olema inimesed, kes midagi ära tahavad teha.

Näiteid ühise eesmärgi nimel tegutsemise tulemuslikkusest ei pea kaugelt otsima. Hiljutine plaan sulgeda sünnitusosakonnad tänavu nii Põlvas kui ka Valgas mobiliseeris mõlema maakonnakeskuse kogukonnad. Mitmel moel näidati meelsust selliste plaanide suhtes ja leiti muu hulgas toetajaid nii võimukoridorides kui ka arvamusliidrite seas.

Põlvas oli sünnitusosakonna sulgemise vastane kodanikuliikumine edukas: Põlva haigla nõukogu otsustas, et sünnitusosakond jääb raviasutuses avatuks 2019. aasta lõpuni. Valgas nii hästi ei läinud: juulist on osakond suletud. Ent on tunda, et kogukond pole otsusega leppinud ja otsitakse võimalusi osakond uuesti avada.

Otsustajatel on järgmine kord midagi Valgas kinni panna juba väga raske.

Ja kui see ikkagi õnnestuma ei peaks, on otsustajatel järgmine kord midagi Valgas kinni panna juba väga raske. Sest kogukond on ühtsem ja tugevam kui enne sünnitusosakondade plaani avalikkuse ette tulekut.

Õnneks veel uusi selgeid märke kohalike turvatunde õhemaks viilimisest veel pole. Kuigi jutte selle kohta, mis järgmisena kohapeal kinni panna võidakse, liigub. Tahaks loota, et need ongi vaid kuulujutud.

Ühtsust saab aga näidata ka positiivses mõttes, mitte ainult millegi vastu protestides. Hea näite selle kohta pakkus laupäeval Valgas korraldatud Säde pargi aiapidu. Ettevõtmise korraldamisega oli seotud umbes poolsada inimest: muuseumitöötajad, segakoor Rõõm, muuseumisõbrad, omavalitsustöötajad.

Tänu sellisele koostegemisele saigi üks omalaadne pidu edukalt peetud. Ja kui sellele punkt sai pandud, suudeti Säde pargile enam-vähem tunni ajaga anda peoeelne ilme. Nagu polekski paik olnud täis telke, toole ja muud sellise peoga kaasaskäivat. Taas kord kena näide, et koos tegutsedes on inimesed kõige olulisem vara.

Tagasi üles