Lülisamba traumaga vigastatu liigutamine võib kaasa tuua halvatuse

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Lülisambatrauma kahtluse korral tuleks eelkõige proovida säilitada külma närvi. Esimesena tuleb helistada numbril 112 hädaabisse, et asjatundlik abi võimalikult kiirelt kohale jõuaks.

FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Hiljuti Eesti Ekspressis ilmunud artikkel kuueaastasest poisist, kes murdis koduõuel kiikudes oma selgroo tõstatas lugejate hulgas küsimusi, kuidas käituda lülisamba trauma korral. Kuidas abistada ja sealjuures mitte kahjustada kannatanut?

Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna arst doktor Tody Tubli tõdes, et traumasid toimub suvel alati rohkem kui muul ajal. Inimesed liiguvad rohkem õues ringi, katsetatakse ekstreemsete ja vähem ekstreemsemate spordialadega, tehakse palju remondi- ja aiatöid, kus ronitakse kõrgustes ning mis seal salata: võetakse ka liikluses rohkem riske.

Põhilised lülisamba traumad on Tubli sõnul tingitud kehale mõjuvast suurest energiast, mis tekivad eelkõige liiklusõnnetustes, kõrgustest kukkumistel, spordiõnnetustes, ka pea ees madalasse vette hüppamine ja vägivalla teel.

Tagasi üles