Populaarne «lima» võib olla ohtlik

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Lima tegemine. Foto on illustratiivne.

FOTO: Mihkel Maripuu / PM/Scanpix Baltics

Geeljas ja kleepuv lima on mänguasjana viimasel ajal võitnud laste seas suure populaarsuse, kuid isevalmistatava lima osa põhikoostisainetest ja muud lisatavad keemilised ühendid võivad osutuda tervisele ohtlikuks.

«Kuna internetis leitavad isevalmistatava lima retseptid varieeruvad ja võivad koosneda erinevatest koostisainetest, mis ei ole mõeldud käte vahel mudimiseks ja sellega mängimiseks, peab teadma, et mõni lima koostisosa sisaldab inimesele kahjulikke ja mürgiseid kemikaale,» ütles terviseameti kemikaaliohutuse peaspetsialist Raili Moldov.

Põhikoostisained isetehtud limas on teadaolevalt paberiliim, pesupulber, booraks või boorhape ning värvained ja muud keemilised ühendid, sealhulgas eeterlikud õlid, mille kasutusotstarve on algselt muu kui limavalmistamine.

Lima peamiseks koostisaineks olev paberiliim sisaldab säilitusaineid, mis on ise allergeenid (näiteks isotiasolinoonid) või võivad eraldada naha allergeene (näiteks formaldehüüd) . Samuti sisaldavad liimid lahusteid (näiteks metüülatsetaat), mis võivad ärritada hingamisteid või silmi ning olla kesknärvisüsteemile mürgised.

Väiksemate laste puhul lisandub oht kasutada lima tegemiseks paberiliimi asemel kogemata mõnda tugevatoimelist kiirliimi.

Limale elastsuse andmiseks lisatakse enamikel juhtudel booraksit boorhappe või selle derivaatidena. Seda lisatakse pulbrilisel kujul või kasutatakse meditsiiniliseks otstarbeks mõeldud väikeses koguses booriühendeid sisaldavaid lahuseid ja segusid, mis on tegelikult ette nähtud silmade või kontaktläätsede puhastamiseks.

Kuna boorhapet või selle derivaate sisaldavad ühendid võivad kahjustada viljakust ja loote arengut, tohib neid tooteid kasutada ainult kindlal eesmärgil. Kindlasti ei tohiks lapsed nendega korduvalt kokku puutuda, eriti seetõttu, et limasse kokku segatavad kogused võivad olla märkimisväärselt suuremad kui eesmärgipäraseks meditsiiniliseks kasutamiseks soovitatud ja toime tekkeks vajalikud kogused on.

Lima koostises kasutatavate pesu- ja puhastusvahendite suurte kogustega korduv kokkupuude pikema aja jooksul võib tekitada kontaktdermatiiti, kuna enamik seda laadi toodetest sisaldavad allergeenseid või ärritavaid aineid. Pesu- ja puhastusvahendid ei ole mõeldud pikemaajaliseks, korduvaks ja ulatuslikuks kokkupuuteks nahaga.

Euroopa mürgistusteabekeskustest laekunud info põhjal on seoses limaga juba antud teada naha- ja küüneprobleemidest, sealhulgas põletusest, punetusest, ekseemist või sügelemisest.

«Kemikaale peab kasutama alati ettenähtud eesmärgil. Eelpool loetletud riske arvestades tuleks lima käsitsemisel kasutada kaitsemeetmeid. Turvalisem on kasutada kauplustes kättesaadavaid spetsiaalseid lima valmistamise komplekte, kuhu on lisatud info ettevaatusabinõude ja võimalike ohtude kohta. Kindlasti tuleb järgida lima valmistamisel ja kasutamisel kasutusjuhendit,» toonitas Raili Moldov.

Kui märkate, et nahale tekib ärritus, söövitus või villid või esineb kipitustunnet silmades ja mistahes teiste mürgistusega seotud terviseprobleemide korral helistage mürgistusteabekeskuse numbril 16 662 või pöörduge arsti poole.

Tagasi üles