Aastaga avastati 248 võltsitud rahatähte

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Võltsitud 50eurone rahatäht. Pilt on illustratiivne. 
Võltsitud 50eurone rahatäht. Pilt on illustratiivne. Foto: Liis Treimann/Postimees

Möödunud aasta teisel poolel avastati Eestis 248 võltsitud europangatähte, mida on aasta esimese poolega võrreldes 911 kupüüri vähem. Võltsitud euromünte avastati aasta teises pooles 26 korral.

Kõige rohkem – 123 – oli Eestis 50-euroste pangatähtede võltsinguid, teatas Eesti Pank.

Võttes arvesse ringluses olevate europangatähtede hulka, on valeraha hulk väike nii Eestis kui ka euroalas tervikuna.

2018. aasta teisel poolel kõrvaldati ringlusest ligikaudu 262 000 võltsitud rahatähte. Nende hulk vähenes aasta esimese poolega võrreldes 13 protsenti ning oli 27,8 protsenti väiksem kui 2017. aasta teisel poolel.

Võrreldes ringluses olevate ehtsate europangatähtedega, mille arv on nende kasutusele võtust alates pidevalt suurenenud kiiremas tempos kui SKP kasv, on võltsingute osatähtsus jätkuvalt väga väike. Seega on äärmiselt ebatõenäoline saada valeraha juhuslikult enda valdusse.

Mullu kasvas ringluses olevate europangatähtede arv ligikaudu 4 protsenti ja väärtus umbes 3,7 protsenti. Praegu on ringluses rohkem kui 22 miljardit europangatähte koguväärtusega üle 1,2 triljoni euro.

Aasta teisel poolel võltsiti endiselt kõige enam 20- ja 50-euroseid pangatähti. Kõige suurem osa võltsingutest avastati euroala riikides, 2,2 protsenti leiti euroalavälistes ELi liikmesriikides ning 1,1 protsenti muudes maailma piirkondades.

17. septembril 2018 avalikustati uue 100- ja 200-eurose pangatähe kujundus. Nende turvaelemente on veelgi tõhustatud. Uued kupüürid lastakse ringlusse 28. mail 2019.

Eesti Pank juhib tähelepanu, et ehtsat pangatähte on võimalik igal inimesel ära tunda, kui kasutada lihtsaid võtteid turvaelementide tuvastamiseks. Selleks tuleb rahatähte katsuda, vaadata ja kallutada ning kahtluse korral võrrelda mõne ehtsa kupüüriga. Pangatähe turvaelemente ja nende tuvastamise viise on kirjeldatud uute pangatähtede veebilehel. Võltsingukahtlusega paberraha või mündiga tuleb pöörduda politseisse, kes määrab ekspertiisi. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles