Eesti metsa saja aasta lugu sai kaante vahele

Raamatu pani kokku Triin Kusmin. 

FOTO: Sille Annuk/Postimees

Riigimetsa majandamise keskus esitles raamatut «Sada aastat metsa lugu», mis toob Eesti metsade ja metsanduse ajaloo lugejateni arhiivides, muuseumites ja erakogudes leiduvate fotode kaudu.

Raamatu koostaja Triin Kusmini sõnul ei olnud eesmärgiks juba ilmunud põhjalike ülevaadete kordamine, vaid metsaloo jutustamine saja aasta jooksul jäädvustatud fotode kaudu. «Elustuvad omaaegne elu ja meelelaad, tööd ja töövahendid, inimesed ja nende suhe metsaga.»

Vanu fotosid vaadates võib näha nii mõndagi tänapäeval kummalist: kuidas sobivate karjamaade puudusel metsas loomi karjatati, 1950. aastatel nõukoguliku «looduse alistamise» põhimõtte kohaselt metsi lennukitelt putukamürkidega pritsiti või paepealsetele metsastamiseks istutusvagusid sisse lõhati.

«Mõnigi probleem tundub aga väga tänapäevane. Näiteks 1920. aastate metsateadlaste mure toonase metsapoliitika pärast ning 1960. aastatel, matkaradade ja lõkkekohtade rajamise algusaegadel tõstatunud küsimus populaarsete metsapuhkuse kohtade liigsest tallamisest ja prügistamisest. Fotod ja nende lood näitavad, kuidas on kasvanud ja kasvatatud tänased metsad,» lisas Kusmin.

Raamat on kummardus Eesti metsale ja seda targalt hoidnud, kasvatanud ning kasutanud inimestele, samuti tähistatakse sellega 150 aasta möödumist esimese eestikeelse metsandusraamatu ilmumisest. 

Tagasi üles