Selgusid suurele tantsupeole pääsejad
Vaata, kes said peole Põlva, Valga ja Võru maakonnast!

Peagi saavad paljud tantsijad lähedalt näha suure peo tuld.

FOTO: Peeter Langovits

20. tantsupeo "Minu arm" 333 maakondlikku eelproovi on lõppenud ja peole pääsejad selgunud.

Kutse tantsupeol esinema on saanud 713 kollektiivi, kuhu kuulub 10 540 tantsijat ja võimlejat. Tantsupeo tegelaskond on sel korral suurem, kui kunagi varem, kuna lisandunud on täiesti uus  rühmaliik – pererühmad.  Kollektiivide akrediteerimine peole toimub juunikuu esimestel nädalatel ning siis selgub peoliste koguarv koos rühmade juhendajate, lastekollektiivide saatjate, kunstilise toimkonna ja tehnilise-korraldusliku tugitoimkonnaga.

Eelproovide käigus hinnati rühmade esituse juures peamiselt tantsu tehnilist ja kunstilist taset, tantsu vastavust lavastaja kirjeldusele, rahvarõivaste kandmise oskust ja korrektsust ning üldist esinemiskultuuri. "Kõikide rühmaliikide teistest eelproovidest paistis silma hea tase ja pühendumus, täname südamest kõiki tantsupeoks valmistujaid!" tunnustab pealavastaja Vaike Rajaste kõiki tantsukollektiive.

Maakondlikud eelproovid on oluline osa tantsupeoks valmistumise protsessist. Seda kinnitavad ka 2016. aastal tantsijate ja tantsuõpetajate seas läbi viidud uuringu tulemused, mis toovad välja, et ettetantsimistega käsikäes käiv valikuprotsess on vajalik, et tagada rahvatantsu ja tantsupeo areng ja kestlikkus.

Tantsupeo ettevalmistused jätkuvad juba 19. mail Paide muusika- ja teatrimajas toimuva tantsupeo jooniste seminariga, kus tantsupeol osalevate kollektiivide juhtidele tutvustatakse väljakujooniseid lavastuse kava tervikust lähtuvalt.

Pealavastaja sõnul saavad paljud tänaseks selgeks õpitud tantsud suurele väljakule toomiseks veel värske lihvi. "Ennekõike selleks, et pakkuda tantsupidude lahutamatuks ja väga oodatud osaks saanud kauneid mustreid. Seetõttu jätkub enne tantsupidu tööd selle kallal, et kõik tantsud mõjuksid kokku sulades veelgi võimsamalt ning annaksid paremini edasi neis peituvat mõtet," lisas Rajaste.

20. tantsupeo lugu viib nii tantsijad kui ka pealtvaatajad rändama mööda Eestimaa erinevaid maastikke. Lisaks imelistele mustritele ja tantsuhetkedele kannavad tantsud ka sõnumeid, mis võiksid panna inimesi rohkem mõtlema Eestimaa peale.

Rühmad, kes tänavu tantsupeo esinejate hulka ei mahtunud, on oodatud Kalevi staadionile vaatama 4. juuli tantsupeo peaproov-etendust. Täpsem teave tasuta pääsmete kohta edastatakse otse rühmadele.

Repertuaaris on kõrvuti vana ja uus, rahvamuusika ja sümfooniline muusika. Palju on äratundmisrõõmu, aga rohkelt ka uut ja arendavat.

Tantsupeoprotsess on üles ehitatud liigipõhiselt ja üldpeo etendusse kaasatakse võimalikult palju rühmaliike – sel korral astub üles üksteist erinevat rühmaliiki, kokku jõuab vaatajate ette 28 tantsu.

Ka väliseesti kollektiive osaleb seekord tantsupeol varasemast rohkem. Kokku 15 rühma: seitse sega-, kuus nais- ja kaks pererühma.

27. laulu- ja 20 tantsupidu "Minu arm" toimub Tallinnas 4.–7. juulini 2019. Tantsupeo esimene etendus toimub neljapäeval, 4. juulil, teine ja kolmas etendus reedel, 5. juulil.

PEOLE PÄÄSEJAD LÕUNA-EESTIST

Põlva maakonnast saavad peole Kanepi seltsimaja segarühm Kanepi Kanged, naisrahvatantsurühmad Tantsurõõm ja Värten, naisrühm Meie Kirsid, naiste võimlemisrühm Põlva Naised, Meie Stuudio neidude võimlemisrühmad 1 ja 2, rahvatantsurühm Vihista Viisku, segarühm Põlva Päntajalad, Räpina Ühisgümnaasiumi neiduderühm Patsikud, Viluste põhikooli No selge, Põlvamaa noorterühm Kagu Kabusjalakõsõ 1, Räpina ühisgümnaasiumi C-segarühm Üksik Sokk, Räpina ühisgümnaasiumi algklasside segarühm Rüglikud, Kabuvilistlased, noorterühm Kagu Kabusjalakõsõ 3, segarahvatantsurühmad Helgerid, Naksid ja Roosid ning Reilender.

Valgamaalt pääsevad peole Otepää Gümnaasiumi 8ab klassi segarühm, Pühajärve põhikooli rahvatantsurühm Linavästrik, naisrühm Vesiroos, Otepää gümnaasiumi noorterühm Nuustaku Noored, Otepää Gümnaasiumi 4ab pererühm, Pühajärve põhikooli rahvatantsurühm, Sangaste pererühm, segarühm Nuustaku, rahvatantsurühm Kõvvera Kõdara, tantsustuudio Lys naisrühm, tantsustuudio Lys daamid, segarahvatantsurühm Jandali, MTÜ Pilleriin naisrühm, Valga naisrahvatantsurühm Sõsarad, Õru rühm Murueide Tütred, Valga kultuuri- ja huvialakeskuse neiduderühm Piiripealsed, Valga gümnaasiumi ja Valgamaa kutseõppekeskuse tantsurühm Sikutajad, rahvatantsurühm Rukkilill ning Valga kultuuri- ja huvialakeskuse rahvatantsurühm.

Võrumaalt said loa peole sõita tantsuselts Pärliine nais- ja lasterühm, Misso naisrahvatantsurühm Häitsmed, Sänna segarühm Käsikäes, Haanja tantsu mängu laulu seltsi segarühm, Seto pererühm, Võru Kesklinna kooli ja Parksepa keskkooli 6.–8. klassi segarühm Võrukaelad, naisrahvatantsurühm Tsõõr, Võru Kandle naisrahvatantsurühm Viire ja õpetajate naisrühm Kabujalakesed, võimlemisklubi Sirutus vilistlased, Võru gümnaasiumi noorterühm Hopser, Võru Kesklinna kooli 1.–4.klassi tantsurühm Võrukaelad, tantsurühm Siisik, segarahvatantsurühm Kannel, Võru Kandle Hopser, Lasva rahvamaja naisrühm VURR, Parksepa keskkooli pererühm, segarahvatantsurühm Tsuua Sulatsõ, Vastseliina segarahvatantsurühm Kullerid, Lasva segarahvatantsurühm ja vöimlemisklubi Sirutus suured võimlejad.

Allikas: Laulu- ja Tantsupeo SA

Tagasi üles