Ilmateenistus kutsub huvilisi külla

Sürgavere ilmavaatlustorni ilmaradar hakkas tööle 2008. aasta mais. Torn on rajatud endise tuuliku asemele – see remonditi ja ehitati kõrgemaks. Koos kupliga on radaritornil kõrgust 26,5 meetrit.

FOTO: Peeter Kümmel / Sakala

Riigi ilmateenistus tähistab laupäeval oma 100. tegusemisaastat ja avab selleks puhuks kõigile ilmahuvilistele oma mehitatud ilmavaatlusjaamade uksed.

Ilmateenitus kutsub inimesi külla, et soovijad saaksid oma silmaga uurida, mis aparaatide ja masinatega mõõdetakse sademeid ja päikesekiirgust, lume paksust, tuule kiirust ja teisi ilma parameetreid.

Huvilised saavad uudistada, milliseid ilmasonde õhupalliga taevalaotusesse lastakse ning millise pildi maalib meile ilmaradar. Külla on oodatud täiskasvanud koos peredega.

Juubeli puhuks on inimestele avatud kolm vaatluspunkti: Tallinn-Harku aeroloogiajaam, Tartu-Tõravere meteoroloogiajaam ning Sürgaveres asuv ilmaradar. Ekskursioonid algavad kindlatel kellaaegadel ning grupi suurused on limiteeritud, seepärast on külastamiseks vaja oma tulek eelnevalt registreerida. Seda saab teha ilmateenistuse kodulehel www.ilmateenistus.ee või aadressil  https://www.keskkonnaagentuur.ee/et/node/3063

Tartu-Tõravere ning Sürgavere külastused on kantud ka samal kuupäeval kuuluvasse muuseumiöö programmi.

1919. aasta 18. mail loodi sõjavägede ülemjuhataja käsul Mere Observatoorium, mille ülesandeks oli pandud “meteoroloogilisi ja aeroloogilisi vaatlusi korraldada ja ilmasid ette kuulutada”. Selle õigusjärglasena tähistab praegu keskkonnaagentuuri alla kuuluv ilmateenistus oma 100. sünnipäeva.

Praeguse seisuga asub üle Eesti 104 ilmavaatluse punkti, millest enamik on automatiseeritud. Igapäevaste asukohapõhiste ilmaprognoosidega saavad inimesed end kõige operatiivsemalt kursis hoida veebilehekülje www.ilmateenistus.ee vahendusel, kuulata ilmateadet raadiouudistes või "Aktuaalse Kaamera" järel ning lugeda ajalehtedes.

Tagasi üles