Kahtlemata mõjub positiivselt Eesti Vabariigi presidendi otsus töötada septembri keskpaigas just Kagu-Eestis.
Ebavõrdsus lokkab ka teises valdkonnas. Kui Tallinna ja Tartu vahetus läheduses toetavad pangad ettevõtlust hea meelega, siis väljapoole kuldset ringi jäävas Kagu-Eestis on projektidele raha tunduvalt raskem saada. Peamine murekoht on siinkohal kinnisvara turuväärtuse küsimus võrreldes ehitushinnaga – kinnisvara hind võib osutuda viimasest ligi poole odavamaks.
Arusaadavalt kaasnevad pankade poolt sellega ka ettevõtetele rangemad tootlikkuse nõuded, lühemad tasuvusajad, suurem omafinantseeringu nõue, kõrgemad intressimäärad, lisatagatise nõuded jne.
Seega, isegi kui paljudel ettevõtjatel on esialgu huvi piirkonda investeerida, siis pärast sellist vastust ei nähta sellel tihti enam mõtet. Riik peab siin oma abikäe ulatama, sest seni kuni me ei ole suutnud sellele anomaaliale lõppu teha, ei suuda me ka maapiirkondades arendada ettevõtlust ning luua juurde hädavajalikke töökohti.
Kohtumise järel tõdesime, et viimastel aastatel on Kagu-Eesti piirkonda saatnud edusammud, kuid sellegipoolest on lahendamist vajavaid probleeme küll ja küll. Siiski oli mul hea meel näha laua ümber inimesi, kes kõik on valmis andma oma panuse piirkonna heaks – nii Toompeal kui ka kohalikul tasandil.
Nii saigi plaani võetud, et toetusrühma järgmine kokkusaamine võiks aset leida augustis Kagu-Eestis kohapeal, kui riigiametnikud on välitöödel. Lõpetuseks tõdesid maakonna arenduskeskuste juhid, et kuigi Kagu-Eesti programm võtab veel tuure üles, on tänu regionaalprogrammile hakanud kolm maakonda vähemalt omavahel paremini koostööd tegema.