Iga riigikogulane saab isikliku traktori

«Põllumehed on näinud liiga palju poliitikute lubadusi, kus uhke pakendi sees haigutab tühjus,» ütles Eesti põllumajandus-kaubanduskoja (EPKK) juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

FOTO: Eero Vabamägi

Põllumehed kingivad täna, 10. detsembril Toompeal toimuval meeleavaldusel Riigikogu igale liikmele kingipaki koos traktoriga. Traktorile on lisatud sõnum «Mängi minuga, mitte toiduga!», millega nõutakse tõsisemat suhtumist Eesti põllumajandus- ja toidutootmisesse.

«Toome Riigikogu ette 101 mängutraktorit, sest päristraktorid on töö tegemiseks, mitte suurejooneliste etenduste andmiseks. Küsimus pole muidugi Toompeale kogunenud traktorite arvus, vaid riigi suhtumises maapiirkondadesse ja põllumajandusse,» ütles Eesti põllumajandus-kaubanduskoja (EPKK) juhatuse esimees Roomet Sõrmus. «Mõistagi näeb Toompeal kõrvalrollis ka päris traktoreid.»

Sõrmuse sõnul väljendavad Riigikogu liikmetele kingitavad traktorid põllumeeste pettumust pidevalt murtavate lubaduste suhtes.

«Põllumehed on näinud liiga palju poliitikute lubadusi, kus uhke pakendi sees haigutab tühjus,» ütles Sõrmus. «Tahaksime tõesti uskuda, et Riigikogule ja valitsuskoalitsioonile pole Eesti maaelu ja põllumajandus viienda järgu teema. Kas see on nii või mitte, selgub Eesti valitsuse võimekusest ja tahtest seista Euroopa Liidu järgmise perioodi eelarveläbirääkimistel meie põllumeestele võrdsete toetuste maksmise eest ja ka 2020. aasta riigieelarvest makstavate põllumajandushüvitiste kinnitamisest lubatud mahus.»

Riigikogu ees toimuvale meeleavaldusele tuuakse lisaks parlamendiliikmete kingitustele ülisuur kingipakk kogu Eesti rahvale, mis sümboliseerib põllumajandustootjate poolset panust avalike hüvede loomisse maapiirkondades.

«Põllumehele on pandud karmid kohustused alates keskkonnahoiust ja loomade heaolu tagamisest kliimamuutuse leevendamiseni. Teistes liikmesriikides hüvitab Euroopa Liit põllumehele avalikele hüvedele tehtud kulutused oluliselt suuremas mahus, Eestis on need kulud märkimisväärses osas paraku jäetud meie oma põllumehe kanda,» rääkis Sõrmus.

Üle 30 kuupmeetri suurust kingipakki kaunistavad näitena kümned avalikud hüved, mida põllumehed lisaks toidutootmisele Eesti ühiskonnale oma igapäevase tegevuse kaudu pakuvad. «Põllumehed hoiavad maapiirkondade elujõudu, kaitsevad mulda, õhku ja vett, hoolitsevad liigirikkuse ja maastike eest ning toovad lisaks sellele ka kodumaise leiva lauale,» selgitas Sõrmus.

Põllu- ja maamajandusettevõtteid ühendava Eesti põllumajandus-kaubanduskoja hinnangul on Euroopa Liit meie põllumajandustootjate arvelt perioodil 2014-2020 ühenduse keskmisest tunduvalt madalamaid toetusi makstes kokku hoidnud üle 600 miljoni euro, samas tootmisnõuete täitmist ja avalike hüvede pakkumist on nõutud täies mahus.

«Kuna kehtestatud nõudeid tuleb kõigil täita, siis teistest liikmesriikidest väiksemad hüvitised tähendavad Eesti põllumehele eelkõige suuremat võlakoormust, väiksemat konkurentsivõimet ja konkurentide toodangu kunstlikku hinnaeelist meie ees,» märkis Sõrmus.

Eesti põllumajandus-kaubanduskoda korraldab ebaõiglastele põllumajandushüvitistele tähelepanu juhtiva meeleavalduse 10. detsembril kell 11-13 Tallinnas Riigikogu ees. Meeleavaldusele on oodatud kõik põllumehed ja Eesti toidu sõbrad.

Meeleavaldusel saavad sõna EPKK nõukogu esimees Olav Kreen, aasta põllumees 2019 Indrek Klammer, EPKK põllumajandusgrupi esimees Tõnu Post. Lisaks põllumeeste esindajatele kõnelevad Riigikogu fraktsioonide esindajad Tarmo Tamm (Keskerakond), Merry Aart (EKRE),  Aivar Kokk (Isamaa), Urmas Kruuse (Reformierakond) ja Ivari Padar (SDE), samuti värske maaeluminister Arvo Aller ja rahandusminister Martin Helme.

Kõik Riigikogu liikmed on saanud kutse meeleavaldusele ja oodatud oma isiklikku kingipakki vastu võtma.

Tagasi üles