Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Arke Lihatööstus võitis taastuvelektri vähempakkumise

Päikesepaneelid. Pilt on illustratiivne. FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Valitsus kinnitas neljapäeval esimese taastuvelektri vähempakkumise tulemused. Viis võitjat pakuvad taastuvelektrit kokku ligi 5,2 gigavatt-tundi aastas. Nende seas on ka Põlvamaa firma Arke Lihatööstus AS.

Arke Lihatööstuse pakkumus sisaldab 252 megavatt-tundi elektrit aastas hinnaga 69,2 eurot megavatt-tunni eest.

Vähempakkumise võitsid Eesti Gaas AS, Sunly Solar OÜ, Tahkuna Tuulik OÜ, Meritreid OÜ ja Arke Lihatööstus AS, selgub valitsuse nimel vähempakkumise korraldanud Eleringi andmetest.

Eesti Gaasi pakutud toetusmäär ehk toetus koos turuhinnaga on 58,39 eurot megavatt-tunni eest ning pakutava energia kogus 660,44 megavatt-tundi aastas.

Sunly Solari pakkumus sisaldab ligi 2,3 gigavatt-tundi elektrit aastas ning toetusmäär on 58,9 eurot megavatt-tunni eest.

Tahkuna Tuulik pakub 800 megavatt-tundi taastuvelektrit aastas hinnaga 62,44 eurot megavatt-tunni eest.

Meritreid pakub toetusmääraks 64 eurot megavatt-tunni eest ning koguseks 1,2 gigavatt-tundi elektrit aastas.

Eesti esimesele taastuvelektri vähempakkumisele 5 gigavatt-tunnise aastase mahuga taastuvelektri ostmiseks laekus kokku 17 pakkumist kogumahus 16,28 gigavatt-tundi.

Pakkumiste kaalutud keskmiseks hinnaks kujunes 75,55 eurot megavatt-tunni eest, mis sisaldab nii eeldatavat börsihinda kui soovitavat toetust.

Saadav toetus on igal kuul erinev ja katab hinnavahe, mis jääb pakkumise ja kuu börsihinna vahele, kuid toetus ei saa ühelgi kuul olla suurem kui 53,7 eurot megavatt-tunnist. 

Soodsaimad pakkumised koos selles sisalduva börsihinnaga jäid alla 60 euro taset. See on oluliselt odavam kui praegu kehtiv taastuvenergia toetuse maksmise skeem, kui lisaks turuhinnale on tootjale garanteeritud toetust 53,7 eurot megavatt-tunni eest.

Eelmise aasta elektri börsihinna 45,86 eurot megavatt-tunni juures said tootjad koos toetusega taastuvelektri eest kokku 99,56 eurot megavatt-tunnist.

Vähempakkumisel said osaleda ainult uued tootmisseadmed, mille elektriline võimsus jääb vahemikku 50 kilovatti kuni 1 megavatt.

Tootjatele makstakse toetust 12 aastat alates hetkest, mil tootmisseade on tunnistatud elektrituruseaduses ja selle alamaktides sätestatud nõuetele vastavaks ning seade annab elektrienergiat võrku või otseliini.

15. mail kuulutas riik välja ka taastuvenergia vähempakkumise teise vooru, millega ostab aastas täiendavalt 5 gigavatt-tundi roheenergiat. Esialgu plaanis riik teise vooru välja kuulutada järgmise aasta algul, ent tõi selle energiasektori ergutamiseks ettepoole. Teise vooru saab pakkumisi esitada 14. septembrini.

Tagasi üles
Back