Sisukord
Uudised
Paberleht

Galerii ⟩ Värska veekeskuses arutati Kagu-Eesti muresid

1 min lugemist

Värska veekeskuse Poloda nulga seminarisaalis kogunes piirialade elanike probleemide lahendamiseks moodustatud Kagu-Eesti valitsuskomisjon. Komisjoni jutupunktid puudutasid ennekõike Setomaa vallas elavaid piirimaa elanikke, nende toimetamisi ja piiriüleseid ning -siseseid suhteid.

Kagu-Eesti valitsuskomisjon koguneb üldjuhul kord aastas ning sellesse kuuluvad erinevate asutuste, ministeeriumite, kohalike omavalitsuste esindajad. Komisjoni ülesanneteks on Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsiooni vahelise riigipiiri lepinguga seonduvate Kagu-Eesti piirialade elanike sotsiaalsete, hariduslike ja õiguslike probleemide analüüsimine ning ettepanekute esitamine nende lahendamiseks. Samuti tegeletakse Setomaa majandusliku ja kultuurilise arengu ning jätkusuutlikkusega.

Värskas komisjoni tööd läbi viinud riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul on Kagu-Eesti rikkuseks kaunis elukeskkond, kuid kohalikele inimestele on vaja tagada järjest paremad võimalused igapäevaelu toimimiseks. „Näiteks on piirkonnas mitmeid teid, mida ei ole võimalik nende kehva seisukorra tõttu aastaringselt kasutada. Arusaadavalt valmistab see inimestele muret, kui ei pääse igal ajal tööle, poodi või arsti juurde,“ ütles minister Aab. „Viimastel aastatel on riik tuntavalt rohkem panustanud selle piirkonna teedesse, eraldades rohkem raha nii omavalitsustele kui ka riigile kuuluvatele teedele. Nii on üheks eesmärgiks piiriäärsete teede jätkuv korrastamine.“

Avaettekanne, mille tegi Setomaa vallavanem Raul Kudre, käsitleski nii riigile kui vallale kuuluvate teede olukorda. Samuti ka piiri väljaehitamisega seonduvat ning sellest johtuvat tarnspordikoormuste kasvu teedel.

Kohtumisel peatuti veel piiriäärse turvalisuse küsimustel, käsitleti viisadega seotud probleeme, eesti keele õpetamisega seotud teemasid ning anti ülevaade maakonna arenguteemadest laiemalt.

Arutati ka Kagu-Eesti tormi õppetunde. Kohalike omavalitsuste valmisolekut kriisideks tuleb tõsta ning häda- ja eriolukorras operatiivselt reageerimiseks on vajalik erinevate osapoolte ülesanded hästi läbi mõelda. Samuti puudutati ka elu muutvast COVID 19 viirusest tulenevatest muutustest piirialadel.

Seotud lood
04.09.2020 09.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto