Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Galerii ⟩ Võru maakond suurendab haridusasutustes mahetoidu osakaalu

Võru maakonna omavalitsused sõlmisid täna Rõuge põhikoolis hea tahte kokkuleppe mahetooraine osakaalu suurendamises haridusasutustes.

Eesmärk seati, et aastaks 2024 on Võru maakonna omavalitsuste haridusasutustes pakutavas toidus mahetooraine osakaal vähemalt 20 protsenti.

Kokkulepe kohaliku, tervisliku ning maheda toidu ja tooraine suuremaks kasutamiseks Võru maakonna haridusasutustes sõlmisid Võru maakonna omavalitsused, SA Võrumaa Arenduskeskus ja MTÜ Setomaa Liit.

Peale selle lepiti kokku arengusuundades ja tegevustes, kuidas seda eesmärki saavutada. Olulisel kohal on maakonna inimeste teadlikkuse tõstmine tervisliku elukeskkonna vajalikkusest ja võimalustest, maheda ja keskkonnasõbraliku toidu- ning põllumajandustootmise motiveerimine ja eelduste loomine ning toidujäätmete vähendamine avaliku sektori hallatavates toitlustusasutustes.

Eelnimetatud tegevussuunad toetuvad Euroopa rohekokkuleppes toodud eesmärkidele: puhtam loodus ja mullastik, lühemad tarneahelad ja väiksem jalajälg ning jätkusuutlikum elu- ja looduskeskkond.

«Idee võtta mahetooraine kasutusele Võru maakonna haridusasutustes tuli meie kogukondadelt, selle mõtte, et maakondlikult kokku leppida ühine eesmärk mahetooraine kasutamiseks haridusasutustes saime täpselt aasta tagasi omavalitsuste ühiselt õppereisilt Taani ja Rootsi,» ütles Võrumaa Arenduskeskuse juhuatuse liige Tiit Toots.

Tootsi sõnul on seatud eesmärk aitab kaasa kohaliku, tervisliku ning maheda toidu kasutuselevõtule avaliku sektori toitlustuses ning seeläbi suureneb meie laste ning meie endi heaolu. «Lisaks annab seatud eesmärk meie ettevõtjatele võimaluse oma tooteid võimalikult lühikese tarneahelaga tarbijale üle anda,» lisas Toots.

Setomaa Liidu juhatuse esimehe Margus Timmo sõnul on tänane kokkulepe väärt panus Võru maakonna tulevikku: «Iga inimene soovib elada õnnelikult. Õnn tähendab tervist, toetavat elu- ja looduskeskkonda ning hakkama saamist. Täna sõlmitud kokkulepe toetab neid eeldusi.»

Kokkulepe tähendab Timmo sõnul vähem raiskamist ja reostust, rohkem tervena elatud aastaid, elu kooskõlas looduse ja inimestega. «Võru maakonda toob see juurde noori peresid, kes soovivad pakkuda oma lastele puhast elukeskkonda ja õnnelikku elu,» lisas Timmo.

Kokkuleppe sõlmimisele järgnes seminar «Kohalik omavalitsus tervisliku ja keskkonnateadliku mahetoitlustuse edendajana». Seminari arutlusringis «Mida tähendab mahetooraine kasutamine toitlustajale, ettevõtjale, peredele kogukonnale?» osalesid Antsla, Rõuge ja Setomaa valla ning Võru linna esindajad.

Tagasi üles
Back