Sisukord
Uudised
Paberleht

Lõuna-Eesti ainsa aktiivse koroonakoldega on seotud 19 inimest

3 min lugemist
Võrumaa koroonakolle on seotud haigestumisega linnavalitsuses. FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis  2563 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 49 tulemus osutus positiivseks.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 30 inimesel. Ida-Virumaale laekus üheksa, Saaremaale neli, Raplamaale kaks, Pärnumaale kaks ning Lääne-Virumaale üks uus koroonaviiruse juhtum. Ühe positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht. Reeglina on sellisel juhul tegemist välismaalasega.

Võrumaal on seega jätkuvalt registreeritud 142 nakatumist, Valgamaal 14 ja Põlvamaal 11.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 44,77.

Harjumaa 30 (neist 24 Tallinnas) uuest juhtumist kaheksal on tegemist varasemate nakatunute lähikontaktsetega.  Ühel juhul toodi viirus sisse Valgevenest ning ülejäänud juhtumite asjaolud on veel täpsustamisel.

Põhja regionaalosakonna inspektorite jälgimisel on üle 2000 inimese, kellest 318 on haigestunud. Kokku saab Põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada seitset kollet, millest suurimad on Ida-Tallinna keskhaigla kolle (35 nakatunut, neist 22 töötajat, 11 patsienti ja kaks kohviku töötajat) ning Läänemere gümnaasiumi kolle, kus on haigestunud 33 inimest. Päästeameti koldega on seotud seitse juhtumit, nakatumisega töökohal seitse ja pereringis kuus juhtumit. Haapsalu nostalgiapäevade koldes on 8 nakatunut. Teises töökoha koldes on hetkel üheksa haigestunut.

Ida-Virumaa uutest juhtumisest kolm on seotud nakatumisega pereringis, kahel juhul nakatuti haigestunud tuttavate kaudu ning kahel juhtumi puhul toimus nakatumine töökohal. Ülejäänud juhtumite asjaolud on täpsustamisel. Lääne-Virumaa nakatumisjuhtumi asjaolud on veel selgitamisel.

Kokku on ida regiooni tööpiirkonnas kaheksa aktiivset kollet, millest Kohtla-Järve töökoha koldega on seotud seitse, esimese Sillamäe töökoha koldega 13 ja teise Sillamäe töökoha koldega üheksa inimest. Tutvuskonna koldega on seotud 30, Tammiku põhikooli koldega 11 ning Kohtla-Järve sünnipäeva koldega viis inimest. Teise Ida-Virumaale pereliikmete ja tuttavate koldega on hetkel seotud seitse inimest. Kohtla-Järve kesklinna põhikooli koldega on seotud kuus haigestumist.

Ida regionaalosakonna jälgimisel on 982 inimest, kellest on haigestunud 190.

Lõuna regiooni tööpiirkonnas on tänahommikuse seisuga üks aktiivne kolle – Võru töökoha ehk linnavalitsuse kolle, kus on 19 inimest. Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses 442 inimest, kellest 52 on haigestunud.

Saaremaale lisandunud juhtumite puhul on üks juht sisse toodud Soomest, ühel juhul on tegemist varasema haigestunu lähikontaktsega, ühel juhul haigestus Ida-Tallinna Keskhaiglas ravil viibiv inimene ning ühe juhtumi asjaolud on täpsustamisel. 28. septembril Saaremaale lisandunud juhtu ei toodud siiski sisse Soomest, nagu eile teada anti, vaid nakatunu oli eelnevalt viibinud samuti Ida-Tallinna keskhaiglas ravil.

Pärnumaa juhtumite puhul toimus üks nakatumine perekontakti ning teine töökontakti kaudu (nakatunu ei ela Pärnumaal). Lääne regionaalosakonna jälgimisel on 177 inimest, kellest 22 on haigestunud.

Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui 2 meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida.

Kindlasti võiksid üritustel osalejad oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada.

29. septembri hommikuse seisuga vajas Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 36 inimest, juhitaval hingamisel on üks patsient.

Eestis on kokku tehtud ligi 211 000 esmast testi, nendest 3315 ehk 1,57 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed.

Olukord muutub terviseameti hinnangul tõsisemaks: on oluline, et me kasutaksime kõiki võimalusi, mis aitavad pidurdada viiruse leviku edasist laienemist. COVID-19 haigus on jõudmas elutähtsate teenuste ja riskirühmadeni nagu haiglad ja hooldekodud. «Arvestades viiruse leviku kasvu maailmas ja Euroopas, tuleb välisreisid ära jätta ning veeta koolivaheaeg Eestis. Igaühe käitumisest sõltub, kas saame vältida suuremaid piiranguid ja jätkata tavapärast elu,» rõhutab amet.

Rahvarohketes siseruumides ja ühistranspordis tasub kanda maski – siseruum on rahvarohke, kui inimeste vahel pole võimalik hoida kahemeetrist vahemaad. Suu ja nina katmine takistab pisikute levimist. Kanna kaitsemaski vastavalt juhistele, meditsiinilist maski tuleb kanda värviline pool väljas. Mask ei asenda teisi nakatumist vähendavaid abinõusid nagu kätepesu või aevastamisel ja köhimisel suu ning nina katmine kas ühekordse salvräti või varrukaga.  Eriti oluline on end kaitsta haige lähikontaktsena.

Kui on nakatumise kahtlus, püsi kodus ja helista oma perearstile, kes saab suunata testima. On väga oluline, et nakatunud ja nende lähikontaktsed jääksid võimalikult kiiresti isolatsiooni, et viirust mitte levitada. Ainult nii saame hoida viiruse leviku kontrolli all ning kaitsta riskirühmade inimeste elusid ja tervist.

Seotud lood
28.09.2020 02.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto