K, 4.10.2023

Maailmakoristuspäeva kontserdi võit tuli taas Setomaale

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook
Comments
Mullusel maailmakoristuspäeva koolikontserdil esinenud artistid Meremäe koolis
Mullusel maailmakoristuspäeva koolikontserdil esinenud artistid Meremäe koolis Foto: Janar Ala

Tänavu septembris pea kahe nädala vältel toimunud kolmandast üleilmsest maailmakoristuspäevast võttis osa 30 340 eestimaalast. Arvuga paistis Eesti silma globaalseltki, olles suurima protsendi elanikkonnast kaasanud riikide seas 2,26 protsendiga lausa neljandal kohal. Ettevõtmise jooksul koristati Eestis ühisel jõul umbes 1 620 000 suitsukoni ning üle 250 000 liitri muud prügi.

Sel aastal kasvas märgatavalt korjatud suitsukonide hulk: nimelt nopiti konisid parkidest, randadest, mänguväljakutelt, teedelt ja mujalt koristuspäeva käigus mullusega võrreldes 600 000 võrra rohkem. Eestis võttis üleilmsest aktsioonist osa paar tuhat inimest enam kui mullu. Esirinnas olid lapsed ja noored, keda oli ühtekokku üle 25 000.

Loosiõnn naeratas taas

Esmaspäeval loosisid Eesti maailmakoristuspäeva puhta maailma muusikutest saadikud Ariadne, Pluuto ja NOËP aktsioonis osalenud aktiivsete koolide ja lasteaedade vahel välja kaks eksklusiivset kontserti.

185 kooli hulgast naeratas loosiõnn 118 õpilasega Värska gümnaasiumile Setumaal. Kooli huvijuht Triinu Kotov hüppas maailmakoristuspäeva otsesaadet jälgides enda sõnutsi peaaegu et rõõmust lakke. «Üllatus missugune! Olen sõnatu!» märkis naine, kelle jutu järgi võttis koristusest osa terve koolipere. «Meil on koristamine traditsioon, oleme maailma puhtamaks loomisesse panustanud alati ja hea meelega,» rääkis Kotov. Praktika ja teooria käisid Värskas käsikäes: nii räägiti koolis prügi sortimisestki.

Huvijuht märkis, et Värska gümnaasiumil kontserdiks sobivat saali pole ja suuri sündmusi viiakse läbi sealses kultuurikeskuses. «Võib-olla oleks tore välikontsert,» mõtiskles Kotov, kus ja kuidas võõrustada ühel laval Ariadnet, Pluutot ja NOËPi.

Hakkajad mudilased

Loosirattasse jõudis ka 126 lasteaeda, kelle seast osutus lauljatar Ariadne kontserdi võitjaks 82 mudilasega Taebla lasteaed Läänemaal. Sealse Mesimummu rühma õpetaja Riina Aasma oli uudist kuuldes üllatunud. «Me ei osanud seda loota. Oleme väga tänulikud!» rõõmustas naine. «Koristame igal aastal. Suitsukonisid polnud me varem korjanud. Algul sai lastele öeldud, et nad näitaksid ette ja õpetajad korjavad, kuid nad olid aktiivsed ja tõid ise konisid ämbrisse. Lapsed märkavad!» kiitis naine.

«See on müstika, et kaks aastat järjest on koolikontserdi võitnud Setumaa kool. Igatahes on ka artistidel põnev esineda kusagil, kus ei ole veel käidud,» kinnitas maailmakoristuse Eesti kampaania eestvedaja Mart Normet. «Samuti on meil on väga hea meel koostöö üle «Meri algab siit» kampaaniaga ning paljude arvamusliidritega, kes kutsusid üles suitsukonisid korjama. Kaks aastat tagasi ei teatud, mida väikeprügi teeb ja miks on suitsukonid halvad, praegu on teadlikkus märgatavalt kasvanud.»

Järgmine ehk neljas maailmakoristuspäev leiab aset 18. septembril 2021. LEPM

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles