Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Galerii ⟩ Anne Vabarna omakultuuripreemia pälvisid Aarne Leima ja Maria Rahasepp

Setomaa vallavalitsuse moodustatud Anne Vabarna nimeline omakultuuri- ja elutööpreemia määramise komisjon otsustas sel aastal anda preemiad Maria Rahasepale ja Aarne Leimale. 

Tegu on tunnustusega, mis antakse traditsioonilise seto pärimuskultuuri edasikandmisel tehtud silmapaistva töö eest preemia väljaandmise aastal.

Igal aastal antakse välja kaks preemiat, neist üks inimesele või kollektiivile Setomaa vallast ja teine inimesele või kollektiivile väljastpoolt Setomaa valda. Preemia suurus on 500 eurot.

Vallasisene preemia Aarne Leimale

Vallasisese preemia saab Aarne Leima traditsioonilise kuningriigipäeva korraldamise ja Luhamaa nulga tegevuste eestvedamise eest.

Tänavune Seto kuningriigipäev oli mitmes mõttes eriline ning preemiakomisjoni liikmete arvates jõudis ka korralduslikus mõttes uuele tasemele, teatas Setomaa vallavalitsus.

Peakorraldajana kaasas Aarne Leima nii kuningriigipäeva korraldusse kui andis ka kuningriigipäeval esinemisvõimaluse seto juurtega tuntud inimestele nagu Reigo Ahven, Ithaka Maria, Kairi Leivo, Lenna Kuurmaa, Jaan Roose, Matis Leima ja Kethi Uibomägi. Komisjoni arvates oli see hea näide ja eeskuju sellest, et igal seto juurtega inimesel on võimalus anda oma panus seto kultuuri hoidmise ja edasi kandmise ning andmise heaks.

Aarne Leima on sel aastal aktiivselt eest vedanud ka erinevaid Luhamaa nulgas toimunud tegevusi: koos kogukonnaga remonditi Luhamaa kirik, septembris korraldati esimene Luhamaa ubina- ja mar'alaat ning algas Luhamaa külamaja ehitus. Samuti on Leima Setomaa vallavolikogu liige ja kultuurikomisjoni esimees, mille tööd ta samuti südamega teeb.

Vallaväline preemia Maria Rahasepale

Maria Rahasepp pälvis vallavälise preemia lastele seto keele ja kultuuri tutvustamise ja õpetamise ning erinevate tegevuste kaudu seto kogukondade ühendamise eest.

Maria Rahasepp on suutnud ühe mütsi alla saada mitte ainult Põlvas elavad setod, olles Põlva seto seltsi looja, vaid aidanud seto kogukondi ka mujal. Käesoleval, kultuuriliselt keerulisel aastal on Rahasepp seto kultuuri tegemistesse haaranud seto kogukondi nii Viljandimaalt, Põlvast kui Räpinast. Ta on olnud innovaatiline ja uuendustega kaasaminev ning käesoleval aastal algatas ta projekti, mille eesmärk on väljaspool Setomaad elavatele lastele seto kultuuri tutvustamine ja seto keele õpetamine.

Lisaks osales Maria Rahasepp ka Seto kongressi asemel toimunud ülemaailmsel setode ümarlaual, mis sel aastal toimus interneti vahendusel ning on olnud suureks toeks oma pojale, Rainer Rahasepale viimase luulekogude väljaandmisel.

Anne Vabarna omakultuuripreemiad anti üle esmaspäeval Värska kultuurimaja juures. Tunnustamise käigus viidi surnuaiale küünlad ja pärg, süüdati pööripäeva lõke, meenutati legendaarset Seto lauluema Anne Vabarnat ja peeti kõnesid.

Preemiate väljaandmist toetas kultuuriministeerium.

Tagasi üles
Back