L, 3.12.2022

Riik vaktsineerib järgmisest sügisest vanemaealisi gripi vastu tasuta

LEPM
Riik vaktsineerib järgmisest sügisest vanemaealisi gripi vastu tasuta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Riik on otsustanud hakata eakatele gripivaktsiini hüvitama.
Riik on otsustanud hakata eakatele gripivaktsiini hüvitama. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Sotsiaalminister Tanel Kiik allkirjastas riikliku immuniseerimiskava muudatused, millega võimaldatakse alates tuleva aasta oktoobrist haigekassa toel gripivastast vaktsineerimist kõigile 65-aastastele ja vanematele inimestele.

Lisaks laiendatakse vaktsineerimise õigusega õdede ringi. Edaspidi saavad vaktsineerida kõik iseseisva õendusabi pakkujad, teatas sotsiaalministeerium.

„COVID-19 pandeemia tõttu on suurenenud vajadus kaitsta vanemaealisi, kes on ka gripi kõige haavatavam riskirühm. Seepärast võimaldame tasuta gripivastast vaktsineerimist alates 2021. aasta 1. oktoobrist kõigile 65-aastastele ja vanematele inimestele, et vähendada gripiviirusest tingitud haigestumist ning enneaegset suremust,“ ütles Kiik.

Alates 2019. aastast tasub haigekassa üldhooldekodude ja erihooldekodude elanike gripivastase vaktsineerimise eest. Aastatel 2019 ja 2020 on immuniseerimiskava alusel hooldekodude vaktsineerimiseks vajalikud gripivaktsiini doosid hankinud riik. Ülejäänud elanikkonna vaktsineerimiseks vajalikud vaktsiinikogused jõudsid Eestisse apteegivõrgu kaudu.

„Praeguse gripihooaja kogemus näitas, et nõudluse suurenemise korral ei pruugi jaemüügi kaudu Eestisse tarnitavatest vaktsiinikogustest riskirühmade vaktsineerimiseks piisata. Seetõttu on mõistlik tagada vaktsineerimise võimalus kõigile vanemaealistele riigi poolt,“ lisas Kiik.

Muudatusega laieneb ühtlasi tervishoiuteenuse osutajate ring, kes saavad immuniseerida. Edaspidi saavad immuniseerida kõik iseseisva õendusabiteenuse osutajad, kes on eelnevalt läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse.

2018.–2019. aasta gripihooajal haigestus grippi 45 000–55 000 inimest ning raske gripi või gripiga seotud pneumoonia tõttu hospitaliseeriti 1662 inimest ja suri 57 inimest. Tol hooajal vaktsineeriti kokku 92 529 inimest, mis moodustab Eesti elanikkonnast 7,02 protsenti, kellest 10,2 protsenti on vanemaealised. 2019.–2020. aasta gripihooajal vaktsineeriti umbes 135 000 inimest, mis moodustab Eesti elanikkonnast 10,2 protsenti ning vanemaealiste hulgas saavutati 15,1-protsendine hõlmatus.

Märksõnad
Tagasi üles