R, 7.10.2022

Värska talumuuseum ootab huvilisi linnupäevale

LEPM
Värska talumuuseum ootab huvilisi linnupäevale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Munade ja linnu tähendust seto kultuuris aitab avada Obinitsa muuseumi giid ja pärandihoidja sootska Õie Sarv.
Munade ja linnu tähendust seto kultuuris aitab avada Obinitsa muuseumi giid ja pärandihoidja sootska Õie Sarv. Foto: Veiko Linnus.

Värska talumuuseumis toimub laupäeval kodulindude väljanäitus ja linnupäev, mis pakub avastamist ja tegevust kogu perele.

Kodulinnuhuvilised saavad kuulata erinevaid kasulikke loenguid kodulindudest, lapsi rõõmustavad eluseksponaadid ning lasteala, lisaks meisterdamise töötoad, erinevad väljapanekud ning linnuliha toidud Seto Tsäimajalt. Linnupäev Värska talumuuseumis toimub koostöös Eesti Linnukasvatajate Seltsiga.

Linnunäituse ja loengud kodulindude pidamisest ja nende tõuerinevustest toob huvilisteni Eesti Linnukasvatajate Selts. Munade ja linnu tähendust seto kultuuris aitab avada Obinitsa muuseumi giid ja pärandihoidja sootska Õie Sarv.

"Selleks, et vanemad saaksid rahulikult teadmisi koguda ja loenguid nautida, seame talumuuseumi õuel sisse lasteala, kus nendega tegeletakse ja mängitakse. Samuti saab teha erinevaid linnuteemalisi meisterdusi. Meie soov on pakkuda peredele vahva päev värskes õhus koos uute teadmistega. Ajad on keerulised ja ei või iial teada, millal teadmised linnupidamisest võivad marjaks ära kuluda," selgitas Setomaa muuseumid direktor Merily Marienhagen.

Loenguid ilmestavad ka spetsiaalselt linnupäevaks kokku pandud näitused – linnukirjadega hamed Värska talumuuseumi kogudest, fotonäitus kodulindude pidamisest Setomaal ning väljapanek erinevatest kodulinnumunadest, vutist emuni. Muusikalise poole eest kannavad hoolt Värska muusikakooli õpilased ning leelokoor Kuldatsäuk.

Värskas asuv Seto talumuuseum loodi 1994. aastal, alates 2019. aastast koondati kõik Setomaa muuseumid Setomaa valla allasutuseks nimega Setomaa muuseumid ning Seto talumuuseum kannab sellest peale nimetust Värska talumuuseum.

Erinevaid koduloomadele ja kodulindudele pühendatud üritusi on muuseumis korraldatud varemgi, et anda edasi teadmisi tänapäevasest looma- ja linnukasvatusest, kuid selle kõrval rääkida ka rahvapärimusest ja sellest, kuidas maaelu saja aasta tagusel Setomaal välja nägi.

Märksõnad
Tagasi üles