Vähe on muusikakoole, kellel oma orel. Valga muusikakoolil on see instrument nüüd olemas, harjutada saavad õpilased aga ka kiriku orelil.
Valga uhkeldab kahe oreliga
Arvatakse et orel on täiskasvanute pill, kuid see pole päris nii. Paljudele lastele meeldib väga orelit õppida ja mängida, kui oleks vaid, kes õpetaks, ja oleks võimalusi oreliõppeks.
Valgas muusikakool pakub oreliõpet juba viiendat aastat. Seni toimusid tunnid Valga Jaani kirikus.
Ühest küljest oli see muidugi hea, kuna Valgas on haruldane ja restaureeritud orel, mille ehitas 1867. aastal Friedrich Ladegast. Võimalused orelimängu õpetamiseks on seega meil kogu aeg olnud muidu suurepärased, kuid oli ka üks raskus ja isegi takistus – oktoobrist aprillini külm kirik.
Valga kirik on talvel külm sellepärast, et küte on kallis ja kogudusel pole piisavalt raha, et pidevalt kogu kirikut soojana hoida. Ka vana Ladegasti orel ei kannataks keskkütet, sest õhk kirikus muutub kuivaks isegi madalama temperatuuriga ja vanale orelile on see ohtlik, kuna kõik puitosad orelis kuivaksid lõhki.
Väga külmal ajal, kui näiteks välistemperatuur langes alla -20 kraadi, oli kirikus -8 ja sisetemperatuuri madalusrekord on olnud -13 kraadi. Loomulikult ei saanud sellistes oludes orelitunde pidada. Ka selleaastase pehme talve ajal oli Valga kiriku sisetemperatuur nulli ümber.
Seega on suur samm paremuse poole, et Valga muusikakoolis on nüüd olemas uus orel. Loomulikult toimuvad tunnid vajadusel ka edaspidi suurel kirikuorelil, kui kirik on soe. Valga muusikakooli oreliga saab aga nii õpetada, õppida, teha ansamblitööd kui korraldada väiksemaid orelikontserte.
Uus orel on elektriline digitaalne pill 18 registriga kahe manuaali ja pedaaliga. Selle on valmistanud Hollandi oreliehitusfirma Content. Oreli mudel on Content Etude 30. See on omas klassis hea pill.
Paraku tekkis probleeme oreli kohaletoimetamisega ja lubatud kuu asemel tuli orelit muusikakoolil oodata tervelt kolm kuud. 31. märtsil jõudis see aga lõpuks kohale ja paikneb nüüd kooli saalis.
---------------------------
Kaksiklinna orelid
Valgas ja Valkas on kokku 6 orelit. Valga poolel on need Jaani kirikus ja muusikakoolis. Valka kirikus on kaks orelit: üks uus elektriline ja teine vana pneumaatiline, vana vajab põhjalikku remonti.
Valka J. Cimze muuseumis on samuti kaks orelit. Need on mängukorras ja muuseumis on isegi toimunud kontserdid. Orelid on remonditud väikesed koduorelid, kuna praeguses Valka muuseumi majas asuski J. Cimze seminar, kus valmistati ette koolmeistreid, köstreid ja organiste.
Ka Valga Jaani kiriku haruldaselt ilusa kõlaga oreli tellija oli J. Cimze.