Südamenädala lõpetavad rohked liikumisüritused

Piret Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pedeli puhkeala
Pedeli puhkeala Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Käimasoleva südamenädala lõpetavad eelseisval nädalavahetusel peetavad rohked liikumisüritused üle Eesti. Üritustega on kaetud kõik maakonnad, kuid enim on neid kirjas Järvamaal ning Harju-, Rapla- ja Pärnumaal.

Kokku on nii laupäevaks kui pühapäevaks tervise arengu instituudi veebilehel Terviseinfo.ee olevas südamenädala kalendris ligi 100 liikumisele pühendatud ettevõtmist – matka, kepikõndi, orienteerumist, jooksu ja muud. Sageli täiendavad neid tervisenäitajate mõõtmised ning loengud ja konsultatsioonid tervise ja liikumise teemadel. Avatud on ka kõik Eesti terviseradade võrgustikku kuuluvat ligi 90 terviserada.

Südamenädalat tähistatakse Eestis juba 21. korda. Sarnaselt viimasele paarile aastale keskendub see liikumisele kui ühele parimale viisile ennetada südamehaigusi. Eesti Kardioloogide Selts soovitab südame kaitsmiseks kolm kilomeetrit kõndi või 30 minutit ükskõik millist mõõdukat liikumist päevas.

Tervisetreeninguks sobivad kõige paremini kepikõnd, sörkjooks, kiire kõnd, ujumine, jalgrattasõit, tantsimine, sõudmine, uisutamine ja rulluisutamine. Südamehaiguste ennetamiseks on kõige olulisem liikumisharrastuse regulaarsus, mitte niivõrd intensiivsus.

Südamenädala eestvedaja, kardioloog Margus Viigimaa on välja toonud ka põhjused, miks liikuda.

«Kehaline aktiivsus normaliseerib vererõhku, vähendab »halva« ja suurendab »hea« kolesterooli taset, langetab tromboosiriski, samuti kehakaalu. Liikumisega parandame ainevahetust, mis hoiab ära suhkruhaiguse tekke ning lisaks südamehaigustele saame regulaarse kehalise aktiivsusega langetada ka vähihaiguse riski. Liikumine on oluline ka vanematele ja kroonilisi haiguseid põdevatele inimestele, see ei lase haigusel edasi areneda ja teeb mitmete haiguste all kannatajad isegi tervemaks,» ütles Viigimaa.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles