P, 2.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Euroopa Liidu toiduabi jõuab peatselt Eesti abivajajateni

Piret Karu
Euroopa Liidu toiduabi jõuab peatselt Eesti abivajajateni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Toiduabi on Valgamaal jagatud varemgi.
Toiduabi on Valgamaal jagatud varemgi. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Riigihanke tulemusel on selgunud Eesti abivajajatele tänavu jagatava Euroopa Liidu toiduabi toodete tarnija, kaupade kogused ning sortiment, teatas PRIA pressiesindaja. 21 heategevusorganisatsiooni kaudu läheb tasuta jagamisele ligi 3237 tonni kuivaineid ja 394 000 liitrit toiduõli.

PRIA läbiviidud riigihankes toiduabi tarnija leidmiseks laekus kaks pakkumust. Parimaks tunnistati Eesti ettevõtte Sanitex Estonia OÜ ning Leedu ettevõtte Sanitex UAB ühispakkumus. Neil tuleb tagada kaupade valmimine, pakendamine erimärgistusega pakenditesse, transport ja mahalaadimine heategevusorganisatsioonide soovitud ligi 130 kohta üle Eesti.

31. augustiks peab olema tarnitud 699 tonni makarone, 330 tonni neljaviljahelbeid, 693 tonni nisujahu, 419 tonni riisi, 369 tonni mannat, 222 tonni tatart, 506 tonni suhkrut ning 394 000 liitrit rapsiõli.

Aasta-aastalt on kasvanud nii toiduabi kogused, neid vahendavate organisatsioonide arv kui ka abisaajate hulk. Tänavuse toiduabi saamiseks esitasid heategevusorganisatsioonid PRIAsse taotlused juba mullu kevadel.

Toiduaineid taotleti ligi 4,95 miljoni euro väärtuses, kuid Euroopa Komisjon eraldas Eestile toiduabi jaoks 2,273 miljonit eurot. Seega tuli korrigeerida nii sortimenti kui koguseid. Sellest hoolimata on tänavune toiduabi kogus taas rekordiline, nagu ka planeeritud abisaajate hulk – umbes 140 000 inimest. Möödunud aastal jagati Eestis ELi toiduabina 2571 tonni kuivaineid ja 591 000 liitrit rapsiõli umbes 120 000 inimesele.

PRIA saatis heategevusorganisatsioonidele välja otsused neile tänavu eraldatud toiduabi kohta ning Sanitex hakkab organisatsioonidega täpsustama kohaleveo graafikuid. Laialijagamist kohtadel korraldavad ja sellest teavitavad abivajajaid kas organisatsioonid ise või toimub see paljudes kohtades koostöös kohalike sotsiaaltöötajatega.

Toiduabi on õigus saada neil, kes vastavad sotsiaalhoolekande seaduses sätestatud toimetulekutoetuse saamise tingimustele. Kui jaotatavast kogusest kõigile soovijatele ei jagu, siis eelistatakse üksikvanemaga peresid, vähemalt neljalapselisi peresid ning puudega inimesi.

Eesti osaleb ELi toiduabi-programmis alates 2006. aastast. Täpsem infot saab PRIA kodulehelt.

Märksõnad
Tagasi üles