Hummuli taastub tasapisi trombi hävitustööst

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eile oli vaatepilt Hummulis juba parem kui laupäeval, mil äikesetorm laastamistööd tegi. Siiski oli see jube.
Eile oli vaatepilt Hummulis juba parem kui laupäeval, mil äikesetorm laastamistööd tegi. Siiski oli see jube. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Eilseks oli Hummulis, kus üks kortermaja laupäeval suure äikesetormiga katusest ilma jäi, suurem osa prahist koristatud.

Elektrit maja kolmandal korrusel veel polnud, kõikjal vedeles puistevill.

Korteriühistu esinaine Elle Eelsaar jäi kidakeelseks, soovimata täpsustada, mis edasi saab. «Praegu ei tahaks midagi kommenteerida, sest kõik on veel lahtine.»

Kui koristamisel aitas vald, siis katuse kordategemisel tuleb peamiselt loota kindlustusrahale. Näiteks käis eile kindlustuses asju ajamas vastasmaja korteriühistu esimees Nikolai Vatsk.

«Nüüd on vaja leida ehitusfirma. Ootan hinnapakkumisi,» lausus ta pärast käiku. «Katusel on augud sees. Kas kindlustus korvab täies ulatuses plekivahetuse, ei tea. Tundub, et see on vaja siiski kogu ulatuses välja vahetada.»

Ta lisas, et kannatada said veel maja fassaad ning rõdud ja katki on vähemalt viis akent. «See oli teise maja katuse süü, mis meie majale sisse lendas. Kolmanda korruse naisterahvas ütles, et leidis isegi puuhalu toast. Puistevilla on terve ilm täis – isegi aiamaal, mis pool kilomeetrit eemal,» rääkis Vatsk. «Kui natuke aega Hummuli vahel olla, ei jõua ära aevastada.»

Anonüümseks jääda soovinud vastasmaja elanik (nimi toimetusele teada) ütles, et enim häiribki puistevill, mida terve õu ja kodu täis on.

«Elamine on lihtsalt õudne. Pesunöörilt lähevad kõik asjad äraviskamisele, aiamaal on ka seda. Ei tea, kas lapsed sel suvel siin paljajalu üldse saavadki kõndida,» ütles ta. «Ka toonekurepesad lendasid selle tormiga maha. Maru kurb.»

Kolmekorruseline elumaja ilma katuseta, laastatud autod, katuselt mahatulnud antennid, hunnikutes tõrvapapitükke murul, klaasideta aknaraamid, maha langenud puud, murest murtud elanikud – see oli pilt, mis avanes laupäeva õhtul Hummuli alevikus, kus tromb käis hävitustööd tegemas. Mõisapargis tiris tromb paarkümmend puud juurtega välja.

«Need autod, mis mahalennanud katuse alla jäid, on täiesti puru. Minu sõbranna oli oma auto parkinud majast eemale, aga tema auto aknasse lendas puuoks,» rääkis anonüümseks jääda soovinud Hummuli elanik (nimi toimetusele teada – toim). «See kõik käis nii kiiresti. Umbes poole minuti jooksul oli väga tugev tuul ja vihm.»

Šokeeriv vaatepilt

«Emme, tule ruttu koju, meil on siin katastroof,» ütles Hummuli aleviku elaniku, parasjagu Valgas viibinud Aime Aasa tütar telefonis.

«Ma tulin koju, sain šoki,» rääkis Aime Aas. «Tulin auto pealt maha, hakkasin üle kere värisema. Kuna olen majavanem, hakkasin mööda maja ümbrust käima ja kahjusid kontrollima – ühe inimese magamistoa aken puruks, kaheksa korstnapitsi läinud. Püha müristus!»

«Tüdruk ütles, et selline mürin-kolin oli käinud. Ta oli oma toas ja kuulis, et pauk käis. Läks toast välja, tuul ja rahe tuli läbi aknaraamivahede sisse,» edastas Aime Aas tütre emotsioone.

Loetud sekundid

Katuse kaotanud majas elav 16aastane Samuel Starke nägi trombi hävitustööd oma silmaga.

«Alguses sadas vihma, siis oli kõik korras, aga puuladvad olid viltu vajunud. Siis tuul tõusis ja järsku, kahe-kolme sekundiga oli kogu katus maha tulnud,» kirjeldas Starke loodusjõudude hävitustööd. «Trombi nägin, väljas keerutas kõik silme ees, vaateväli oli parimal juhul kolm kuni neli meetrit.»

Starke tormikeerises hirmu ei tundnud, pigem oli noormees põnevil ja tundis end justkui filmis. «Muidugi oli ka väga kahju kõigest, mida nägin. Tuul puhus hästi kõvasti, rahet tuli ka suurte tükkidena,» rääkis Starke. «Kõik toimus väga kiiresti, maksimaalselt neli kuni viis sekundit. Autode aknad olid sees, kõik kohad olid eterniiditükke täis. Sellist tormi pole ma elus varem näinud.»

Hummuli elanik Ljudmilla Ilves jälgis trombi laastamistööd koduaknalt. «Majadelt lendasid aknad eest ja järsku hakkas tubades tohutu tuul möllama. Olen 61aastane ja sellist tormi pole elus näinud. Tuul tõmbas suure puu juurtega maa seest välja. Meil oli päeval suur sensatsioon, et ühte maja hakati maha lammutama ja sellega oli töömeestel tükk tegemist, aga siin tegi tuul hävitustöö vaid mõne sekundiga,» kirjeldas ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles