iDeal kampaania

Perearstid kaaluvad arstide taseme avalikustamist

Patsientidele on ilmselt huvitav teada, milliseks hinnatakse nende tohtri teadmisi ja taset.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Eesti Perearstide Selts kaalub, kas avalikustada peale A-kategooriasse kuuluvate arstide ka B- ja C-kategooria tohtrid.

Perearstide seltsi juhatuse liikme Anneli Talviku sõnul püüab selts igal aastal kvaliteedikriteeriume üle vaadata. «Meie lõplik eesmärk on, et riik võtaks hindamise üle,» sõnas ta. «Kuidas sinnani jõuda, ei tea.»

Talviku sõnul on perearste, kes ei tahagi ennast ühestki tabelist leida ega hakkagi seltsile andmeid esitama. «Kui arstil on vähe aega ja ta lihtsalt ei taha end esitada, on see tema vaba valik,» lausus ta. «A-, B- ja C-kategooriasse kuuluvad arstid on Eesti tipud. Paljusid me isegi ei hinda.»

D-, E- ja F-kategooria arstid on aga vaid kolleegide teada.

Ei tunne tunnustamise järele vajadust

Viisteist aastat perearstina töötanud Merike Ausmees Tõrvast ütles, et ka väikestest kohtadest leiab väga tublisid praksiseid. «Usun, et mul on kriteeriumid täidetud, aga kodulehte ei ole,» lausus ta. «Minult on küsitud, et miks ma ennast ei esita, aga ei ole tahtnud. Ma ei tunne vajadust tunnustamise järele.»

Ausmees on ka ise perearstide seltsi liige. Tema sõnul võib üks oht B- ja C-kategooria arstide nimede avaldamisel olla, et patsiendid hakkavad ütlema, et nende perearst polegi järelikult tasemel. «Tavainimene ei pruugi aru saada, milles hindamine seisneb,» kardab ta.

«Praksised, mis maal ja linnas asuvad, on väga erinevad. Võib avalikustada, aga võib ka mitte. See võib patsiendid segadusse ajada, kuid ei pruugi. Väikesed kohad on aga selles osas eriti tundlikud.»

2011. aasta tulemused näitavad, et 24 parimast perearstipraksisest viis tublimat on Panakeia OÜ Pirital, Järveotsa Perearstikeskus OÜ Tallinnas, Kuressaare Perearstikeskus, Jürgenson PAK OÜ ja OÜ Perearst Anne Kaldoja Räpinas. Kes olid parimad läinud aastal, selgub sügiseks.

Kolm aastat tagasi tunnustas Eesti Perearstide Selts esmakordselt 18 parimat perearstipraksist, kes vastavad A-kategooria praksise nõuetele. Valik tehti nende hulgast, kes omal soovil andmed esitasid ja nende alusel kõrgeima punktisumma said. Kokku esitas oma andmed 73 praksist.

Peremeditsiini professor Ruth Kalda kirjutas tookord, et valikut teha oli raske, kuna hästi töötavaid keskuseid on väga palju.

Parim abi eeldab paljude tingimuste täitmist

«Selleks, et perearstikeskus saaks pakkuda parimat võimalikku abi oma patsientidele, on vaja investeerida palju ressurssi: raha, aega, pühendumust ja paljude osapoolte koostööd,» ütles Kalda. «Kõik perearstid soovivad patsientidele parimat, selle saavutamiseks napib vahel aga teadmisi, kogemusi ja süsteemset lähenemist. Kvaliteedistandardid on abivahend parima praktika saavutamiseks läbimõeldud viisil.»

Eesti Perearstide Seltsi praksiste kvaliteedisüsteemis osalemine on vabatahtlik ja selle eest lisatasu ei saa. Praksiseid hinnatakse igal sügisel ja tunnustatakse perearstide seltsi iga-aastasel konverentsil.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles