P, 3.12.2023

Salaküttide, reostajate ja röövpüüdjate elu läheb keeruliseks

Piret Karu
Facebook
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Osa autojuhte on sõiduki lumisesse randa parkinud.
Osa autojuhte on sõiduki lumisesse randa parkinud. Foto: Keskkonnainspektsioon

Keskkonnainspektsioon saab lähiaastatel enda valdusesse suuremal hulgal uudset järelevalvetehnikat. Muuhulgas soetatakse Euroopa regionaalarengufondi toel 15 buss-operatiivkontorit ja 22 veesõidukit, mis aitavad tunduvalt parandada keskkonna järelevalvet Eestis. Keskkonnainvesteeringute keskuselt rohelise tule saanud projekti kogumaksumus on ligi 37 miljonit Eesti krooni.

Keskkonnajärelevalve edukaks toimimiseks on vaja erinevaid spetsiifilisi vahendeid, mis võimaldavad inspektoritel kõikides valdkondades järelevalvet kiiremini ja tõhusamalt teostada. Mida parem on keskkonnajärelevalve ja selleks mõeldud vahendid, seda kiiremini ja hõlpsamini on võimalik avastada seaduserikkujaid: pahatahtlikke reostajaid, salakütte ja röövpüüdjaid.

Inspektsioonil on kavas on soetada näiteks 15 operatiivkontorit/bussi, mis võimaldavad kohapeal vajalikke toiminguid läbi viia: võtta reostuseproove, teha vajalikke mõõtmisi ja esmaseid analüüse, koostada dokumente ja akte ning kasutada infosüsteeme andmete sisestamiseks või kontrollimiseks. Plaanide kohaselt hangitakse kontor-bussid kõikidesse keskkonnainspektsiooni regioonidesse.

Erinevaid sõiduvahendeid tuleb aga veelgi. Parandamaks järelevalvet näiteks ebaseadusliku metsaraide ja prügistamise suunal, võetakse appi modifitseeritud maasturid, mille maastikuläbivus on võrreldes tavamaasturiga tunduvalt parem.

Röövpüüdjate ohjeldamiseks soetatakse 22 veesõidukit, mis asendavad olemasoleva ja juba amortiseerunud tehnika. Röövpüüdjate paadid on aastatega läinud inspektsiooni omadest võimsamateks ja kiiremateks, mistõttu on pahategijate püüdmine muutunud keerulisemaks.

Lisaks sõiduvahenditele ja buss-kontoritele soetab keskkonnainspektsioon ka erinevaid pisemaid abivahendeid: öövaatlusseadmeid, veevoolukiiruse mõõtjaid, täppismõõdistuse ja proovivõtu komplekte, optikat, dosimeetreid, metsamõõtevahendeid ja palju muud.

Keskkonnainspektsiooni projekt on osa keskkonnajärelevalve võimekuse tõstmiseks suunatud investeeringust. Kokku on aastatel 2007-2013 planeeritud läbi keskkonnainvesteeringute keskuse erinevatele keskkonnajärelevalve projektidele anda kuni 100 miljonit krooni Euroopa Regionaalarengu Fondi toetust.

Facebook

Märksõnad

Tagasi üles