Päevatoimetaja:
Mati Määrits
Saada vihje

Veepehmendusseadmed võimaldavad vett pehmendada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Paigaldus eramu Pirital.
Paigaldus eramu Pirital. Foto: Erakogu

Igaüks on kodus märganud, et pesu- ja nõudepesumasin, boiler, veetorustik, kuulkraanid, segistid, kohvi- ja veekeetjad ning teised majapidamises iga päev kasutusel olevad asjad kattuvad katlakiviga. Selle tõrjumiseks kasutatakse kemikaale.

"Euroopa Liidus suhtutakse kemikaalide kasutamisse üha kriitilisemalt. Aasta-aastalt väheneb kasutamiseks lubatud kemikaalide hulk ning üha laiemalt rakendatakse kemikaalivaba töötlust," lausus OÜ Bauer Watertechnology Lõuna-Eesti esindaja Jüri Radutski.

Torustike ja veeseadmete tööea lühenemist põhjustab peamiselt vee ebasoodus keemiline ja mikrobioloogiline koostis: üldkaredus, pH-tase, lahustunud soolad ning trassidest tulev rooste ja heterotroofsed bakterid. Tekkiv sade ja katlakivi kutsuvad esile ummistusi, mis põhjustavad häireid veesüsteemides, ebamugavusi tarbijatele ning käidukulude olulist suurenemist.

Üks parimaid võimalusi parendada tarbitava vee kvaliteeti ja kaitsta torustikke ning veeseadmeid on paigaldada hoone veesüsteemi näiteks Saksamaal toodetav hooldus- ja kemikaalivaba, vees algselt sisalduvaid mineraale säilitav elektromagnetiline veetöötlusseade (EMVS).
Päris paljud korteriühistud Tallinnas on endale sellised seadmed hankinud ning tulemustega ollakse rahul!

Torustikku paigaldatavas mähistorus mõjutatakse muutuva magnetvälja toimel vees lahustunud mineraale selliselt, et need ei sadestu enam torudes, soojusvahetites ega muudel töödeldud veega kokkupuutuvatel pindadel.

Varem tekkinud sade hakkab töötluse toimel järk-järgult pehmenema ning juba mõni nädal pärast EMVSi paigaldamist mikroskoopiliste osakestena pindadelt eralduma.

Vesi jääb selgeks ja selle organoleptilised omadused paranevad. Pärast sademe lahustumist tekib veega kokkupuutuvatel pindadel elektromagnetilise töötluse tulemusena õhuke karbonaatne kaitsekiht, mis väldib sademe ja bakterioloogilise saaste (biokile) edasist tekkimist ning kaitseb korrosiooni eest.

Kaasaegsed soojusvahetid, mõõtmetelt väiksed, kuid suure jõudlusega, on eriti tundlikud vee keemilisele koostisele ja vees leiduvale mustusele. Rooste, soolad ja katlakivi võivad ummistada soojusvaheti või oluliselt vähendada tema töövõimet.

EMVSi kasutamisel kaob vajadus teostada veesüsteemide ja soojusvahetite keemilist läbipesu, mis omakorda säästab ressursse ja ümbritsevat loodust.

EMVS paigaldatakse külmaveetorustiku hoonesisendisse veearvesti ette või järele ning mehaanilise puhastusfiltri ja torustiku hargnemiskoha ette. Nii saab töötluse ka toodetav soe vesi ning soojusvahetid saavad kaitse katlakivi eest.

EMVSi kasutamisel keskküttesüsteemides on püsivaid ja märkimisväärseid tulemusi saavutatud juba poole aasta jooksul pärast seadme paigaldamist. Energiasääst tekib tänu soojusvahetuspindade puhastumisele roostest ja katlakivist, kuna juba 1 mm paksune sademekiht soojusvahetuspindadel põhjustab energia ülekulu kuni 10 protsenti.

Kui torustik ja radiaatorid ei ole läbi roostetanud, vaid probleemiks on ummistused ja sade ning sellega kaasnev ebaühtlane soojus tubades ja korterites, võimaldab EMVSi paigaldus asendada kalli, aeganõudva ja elanikele palju probleeme tekitava keskküttesüsteemi väljavahetamise. Puhastunud süsteemide kasutusiga pikeneb ja hoolduskulud vähenevad.

Kasutada tuleks kindlasti vaid selliseid elektromagnetilisi veetöötlusseadmeid, mis on registreeritud Eesti Tervisekaitseinspektsioonis ning omavad ka korralikku tehasegarantiid ja tehnilist tuge.

Ohutul madalpingel (13V, 26V) töötavad seadmed on saada erineva jõudlusega – 6–60 m3/h, kusjuures voolutarve ei ole kuigi suur – 40–130 VA/h.

Sellised nn Bauer-tehnoloogial põhinevad seadmed on edukalt kasutusel enamikus Euroopa riikides, Venemaal, Ameerikas ja Aasias. Sellest aastast on need seadmed müügil ka Eestis.

Kommentaarid
Tagasi üles