Päevatoimetaja:
Mati Määrits
Saada vihje

Ansamblid õppisid lõdvestumist ning jagasid laulmise lusti ja menu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Räpina ansambli Fanni naised lõid “Troikat” lauldes ka tantsu ja sellega teenisid nad tugeva aplausi.
Räpina ansambli Fanni naised lõid “Troikat” lauldes ka tantsu ja sellega teenisid nad tugeva aplausi. Foto: Helju Keskpalu

Nädalavahetusel kohtusid Valgas kolme maakonna – Valga-, Võru- ja Põlvamaa – vokaalansamblid. Lauljatega töötas hääleseadementor Leelo Talvik. Ansamblid andsid ühiskontserdi, kuulasid autoriteetide kiitust ja lõbutsesid.

Valgamaal on vokaalansamblite päeva traditsioon. Varem said maakonna ansamblid kord aastas kokku. Siis hakati naabritega kohtuma.

“Teist aastat on kolm maakonda ühendanud jõud: möödunud aastal olime Võrumaal Missos koos. Järgmisel aastal loodame Põlvamaal kohtuda,” ütles maakonna kultuurijuht Helve Braun pärast Max-Mary meeleolukat tantsu kolme maakonna lauljaid tervitades. “Eesmärk on jagada laulurõõmu, saada õpetlikku end teiste omasugustega võrreldes ja erikülalise õpetusest.”

Erikülaline, hääleseadementor Leelo Talvik haaras piltlikult öeldes kõigi paarisaja laulja kõrid korraga pihku. Enne hääleharjutuste juurde minekut õpetas ta lõdvestuma. Kukal vabaks, õlad vabaks, lõug vabaks, oli harjutuste järjekord. “Ole vaba, ole mõnus! Kael pikaks ja lase alla täiesti vabaks!“ käisid käsklused. “Kujutage ette, et teist lendab mööda kärbes. Jälgige teda! Joonistame ninaga numbreid ettekujutatavale klaasile.” Jne.

Pärast soojendusharjutusi tulid hingamisharjutused. Õpetati õhku välja viskama ja oma isiklikke “mikrofone” kasutama. Võeti läbi kõik häälikud.

Päeva keskseim osa oli kontsert, kus publikuks kõik ansamblid ja ansamblilauluhuvilised väljastpoolt.

Laval käis 22 kollektiivi: 15 Valgamaalt, neli Võrumaalt ja kolm Põlvamaalt. Liikide järgi osales sel ettevõtmisel viis naisansamblit, viis meesansamblit, viis segaansamblit, üks noorteansambel ja kuus eakate ansamblit.

Geograafiliselt olid Valgamaa ansamblid Tõrvast (5), Valgast (4), Pukast (2), Lüllemäelt (2), Hummulist (1) ja Nõunist (1).

Tõrvast kui põlisest ansamblilaulukantsist oli naisansambel Hermes, Tõnis-Rein Ainso meesansambel, segaansambel Männiku, Männiku mehed ning eakate ansambel Meenutus.

Maakonna pealinna esindasid segaansamblid Enelas ja Oduvantðiki, eakate ansambel Maarjalill ja Maarika Reinholdi noorteansambel.

Suurele kontserdile tegi suurejoonelise alguse Puka meesansambel lauludega “Naisevõtt pole naljaasi” ja “Vanad sõbrad”. Kontserdi lõpetasid Valga Oduvantðikud (12 naist ja viis meest) vene lauludega õhtukelladest ja kasakast Doni jõel. Mõlemad kollektiivid võeti väga soojalt vastu.

Valga pensionäride vene grupi juht Galina Babitð oli kontserdi eel ilmaaegu öö läbi närvis, kartes, kuidas eestlased neid vastu võtavad. Kultuurihuviline Elmar Orav Hummulist pidas just seda kollektiivi päeva pärliks, imetledes nende lauljate ehtsat vene hinge ja artistlikkust.

Kontserdil oli palju häid hääli ja ilusat ansamblilaulu. Kõik see teenis pärast Helve Brauni ja Leelo Talviku kiituse. Mõlemad olid valmis kõigile grand prix´i andma, kui kohti oleks tulnud jagada.

Misso ansambli juht Edda-Karin Luht Võrumaalt peab neid kolme maakonna ühiseid laulmisi olulisteks. Väga meeldis talle Leelo Talviku õppetund.

Lauljate päev lõppes tantsupõrandal Arno Alumäe ja Kalev Mäekalle muusika saatel välja elades.

Kommentaarid
Tagasi üles