/nginx/o/2013/10/04/2466533t1h9323.jpg)
Märtsist avas Valgas uksed AS Novoloto kasiino Admiral. Vabaduse tänaval asuvate ruumide ajakohastamisse endises kohtumajas investeeris firma neli ja pool miljonit, kasiinos töötab seitse inimest.
«Ettevõtte omanikfirma Novomatic AG võttis kaks aastat tagasi vastu otsuse oma tegevust Eestis laiendada,» selgitas ASi Novoloto juhatuse liige Margit Kohv. «Tänaseks on loodud mängusaalide kett, kuhu kuulub kuusteist mängusaali Eesti linnades, sealhulgas ka Valgas, ning mis tegutseb kaubamärgi Admiral-Games for the World all.»
Aparaate tuleb juurde
Selles saalis leidub 24 mänguautomaati, igaühes viis kuni kaheksa mängu. Peagi on valikusse lisandumas rulett.
Saali keskel on baar, kus saab raha vahetada või joogipoolist tellida. Seintele on paigutatud telerid, mida kliendid mängimise vahepeal võivad vaadata.
Praegu on mängusaalis võimalik iga aparaadi juures suitsetada. Õhk püsib puhas, sest ventilatsiooniseadmed on head. Suvel suitsetamisvõimalused vähenevad.
«Tubakaseadusest tulenevalt jääb suvel osa saalist ja baarileti ümbrus tubakavabaks,» rääkis Margit Kohv.
«Soetame juurde ka pehmet mööblit. Kui istenurgad sisse seatud ning baaritoolid paika saavad, on meie juures mugavam ka ainult kohvi juua või paar drinki teha ja juttu ajada.»
Kasiino mänedžeri Anastasija Nääme sõnul tuleb asutuses nädala kohta umbes kuussada külastust. Pooleteise töökuu jooksul on mõne kliendiga ka probleeme olnud – peamiselt seetõttu, et tullakse ebakainena ja kiputakse teisi külastajaid häirima. Joobes kliente ei teenindata, samuti alla 21aastaseid noori. Noored ei või kasiinos isegi viibida. Probleemide korral tuleb vajadusel appi turvafirma Falck.
«Hasartmängu mängimine ei pea tingimata tähendama enda ja oma perekonna pankrotti viimist,» arvas humanitaarinstituudis õigusteadust õppiv Anastasija Nääme, kel on õppetööga seoses kasiinonduse kohta uuring tehtud.
«Enamik inimesi mängib siiski mõistlikkuse piirides. Hasartmäng on nendele vaid meelelahutuse üks liik, lõõgastumisvõimalus.»
Keeld mängijaid ei kaotaks
Nääme arvas, et hasartmängude korraldamise täielik keelamine viiks selle tegevuse n-ö põranda alla. Selle tagajärjel jääks riigil saamata mitmed maksud, samas kui tagajärgedega, millega hasartmänge seostatakse (sõltuvus, kuriteod, enesetapud) – peab tegelema ikkagi riik ise.
AS Novoloto maksis 2006. aastal maksudena riigile 29 miljonit krooni, sellest hasartmängumaksu 22,1 miljonit krooni. Hasartmängumaksust rahastatakse riigile olulisi, ent riiklikult alafinantseeritud valdkondi. Euroopa Liidu tasandil loetakse hasartmängu korraldamist majandustegevuseks, mille mängureeglid kehtestab iga riik ise.