1964. aastal kaeti kiriku katus eterniidiga, kuid töö oli ebakvaliteetne ja kirik sattus suurde ohtu. 1990. aastal asendati eterniitkatus vaskplekk-katusega. 1991. aastal viidi läbi suur remont.
Koguduse õpetajatest on silmapaistev eesti kirjakeele üks loojatest Joachim Rossihnius, samuti maarahvale hariduse jagaja Chilian Rauschert (sündis Frankimaal Coburgis 1653. aastal ja sai Sangaste õpetajaks 1685. aastal).
Chilian Rauschert oli Sangaste koolide asutaja, väsimatu eestlaste hariduse eest seisja ja ustav luterlane, kes keeldus vannet andmast Vene tsaarile. 1703–1713 oli ta asumisel Moskvas. Kui ta tagasi pääses, oli kihelkond laastatud. Sellest hoolimata teenis ta kogudust veel aastail 1713–1717, st oma surmani. Tema poja Gottard Ferdinandi ametiaja jooksul ehitati üles praegune kirik.
1840. aastatel toimus üleminek apostlikku õigeusku. 1841. aasta augustikuu keskel läksid ka Sangaste talupojad Riia poole teele. Neli neist vangistati Riias ja saadeti sandarmite saatel Valka. Seal anti nad sillakohtu kätte, kes neile kuberneri käsul Luke kiriku juures vitsu laskis anda.
Kõige jaburamad olnudki Sangaste talupojad. Nad ilmusid juba ärevuse algul suuremates hulkades ja mitu korda kohaliku õpetaja juurde ja nõudsid tunnistusi, et end Riias üles kirjutada lasta.
Eriti kange rahvaässitaja olnud Keeni valla peremees Jaan Hällat. 4. ja 5. septembril uuris kihelkonnakohus asja ja avastas, et vaid 40 talupidajat polnud end veel üles kirjutada lasknud, ülejäänud olid seda juba teinud.
21. augustil 1845 ilmus kindralkuberneri üleskutse vene usku üleminekuks ja septembri keskel algas Sangastes luteriusust eemaldumine. Esimesed seitse Riias salvitut jõudsid kodukohta tagasi ja kõnelesid, et neile on lubatud hingemaad ning orjusest vabastamist. Üks tagasitulnud Sangaste taluperemees Karl Kirschbaum kõneles, et teda olla piiskop suudelnud ja ütelnud, et talupoegade seisukord muutub paremaks ja tema, Kirschbaum, saavat kiriku teenriks. Ta oli tõendanud Sangaste mõisa peretoas, et tuleval kevadel ei tehta mõisahärrale enam mingit orjatööd. Kirschbaum anti kohtu alla. Maakohtu otsus nägi ette vitsanuhtluse kuriteokohal ja Siberisse saatmise. Nuhtlust talle siiski ei antud, kuid kirikuteenriks ta ka ei saanud.