Päevatoimetaja:
Maarius Suviste
Saada vihje

Valga vene pensionärid «pommitasid» linnapead

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Valga linnapea Ivar Unt vastab pensionäride küsimustele.
Valga linnapea Ivar Unt vastab pensionäride küsimustele. Foto: Heino Käos

Valga Pensionäride Liidu vene grupil on traditsioon kutsuda aeg-ajalt külla linnapea, kes viiks nad kurssi linnavalitsuse plaanidega ja vastaks tekkinud küsimustele. Teisipäeval oli Ivar Unt pensionäride ees puuetega inimeste kojas.

Linnapea pidas praegust aega huvitavaks, kuna vanad projektid on lõpetatud ja uued ettevalmistamisel. Eesolevatest uuendustest nimetas ta Schengeni lepinguga avanevat võimalust minna alates 21. detsembrist Lätti isikut tõendavat dokumenti näitamata, mis ei tähenda aga tööprobleemide automaatset kadumist siin- ja sealpool piiri.

Olulisemad plaanid

Ivar Unt pidas linnavalitsuse uutes plaanides tähtsaks kutseõppekeskuse ja Väike-Laatsi tööstusrajooni ehitamist. Teedest on järgmisel aastal plaanis lahendada segadust tekitav Jaani kiriku ümbersõit, minna edasi Pedeli-äärsete teede korrastamise ja puhkevõimalustega. Lätlastega koos on Valgal kavas rajada ühine kino.

Järgmisel aastal on linnaliinibussi konkurss, sest leping ATKOga lõpeb veebruaris. Uurimist vajab, kui palju inimesi soovib Lätti sõita. Tõenäoline on, et üks buss teeb päevas neli Läti-ringi. Kuna lätlastel pole sõidusoodustusi, Valgas on, tuleb leida mõlemale poolele sobiv lahendus.

Valga haiglas käib uue juhi konkurss. 9. novembril tuleb haigla nõukogu kokku, et vaadata läbi avaldused ja teha otsus.

«Valga haigla tahab endale Läti turgu. Lätlased ei taha raha oma riigist välja viia ja Valka haigla sõlmis lepingu Valmiera haiglaga, et oma tõbised sinna saata. Kui lätlastega ei saa koostööd teha, tuleb otsida partnereid Eesti haiglate hulgast. Tartu Ülikooli kliinikum tahab, et meie haiged tuleksid neile, meie ei taha kodust kaugele minna,» rääkis linnapea.

«Meie hooldekodul läheb hästi, kuna seal on haigla arstiabi käepärast ja ilus park lähedal. Kakskümmend protsenti hooldust vajavatest inimestest suudab juba ise või laste abil seal koha osta. Nüüd tuleks kohti juurde luua. Sellega tekiks linnas ka uusi töökohti,» sõnas Ivar Unt.

Kuulajate küsimused puudutasid vee ja kanalisatsiooni puudumist Tambres ning valgustamata teesid. Vesi ja kanalisatsioon võtavad aega, teed ja valgus on linnal plaanis. «Praegu tahame linna pimedatele tänavatele valguse tuua, kunagi oleme seal,» kõlas vastus.

Pensionäridel oli palju küsimusi

Sportliku välimusega härrale tegi muret bussipilet. Valgas saab sõita tasuta alates 70. eluaastast, alates 65. eluaastast toetatakse kuupileti ostmist.

Kes polnud rahul kaupluste hindadega, neid linnavalitsus aidata ei saa, sest konkurentsitingimustes on igaühel õigus küsida, palju tahab.

Kes mõtles läheneva aastalõpuga seoses mõnes linnas jagatavatele toetustele ja küsis, miks Valgas ei anta, sai vastuseks, et Valga arendab teenuseid. Siin oli näiteks seesama puuetega inimeste koda, kus tegutseb nii palju inimesi, aga keegi ei pea millegi eest maksma.

Et odavaid Vene rohtusid apteegist ei saa, seda ei pidanud Ivar Unt õigeks.

Veel tegi pensionäridele muret prügi panek võõrastesse konteineritesse ja lumesahkamisega kinniaetud kõnniteed.

Linnal on plaanis hakata nõudma kõigilt eramajaomanikelt prügiveolepingut. Kui seda pole, on põhjust arvata, et inimene sokutab oma prügi keelatud kohta või võõrastesse konteineritesse.

Tambre rahvas oli valmis isegi seal heakorratöödes kaasa lööma. Ettepanekule ka töötud kaasata vastas linnapea, et seda ei saa teha, kuna nende kaebekirjadele ekspluateerimise kohta on võetud seisukoht – parem magagu, Eesti riik ei orjasta kedagi. «Lätis ei anta neile rahu, meil ei tohi magajat segada,» tõmbas linnapea paralleeli.

Tasuta WC ja autode parem parkimine turu läheduses loodetakse saada uue Maxima ehitusega, millega aga ei paista firmal kiiret olema.

«Tahame aktiivselt osaleda linna elus. Kui hakkame ka laupäevakutel osalema, saame veel rohkem kasulikud olla,» lõpetas kohtumise selle organiseerinud Galina Babitš.

Tagasi üles