Lõuna politseiprefektuur alustas novembri lõpus juba neljandat korda kampaaniat eraisikute käes olevate, kuid erinevatel põhjustel arvele võtmata tulirelvade legaliseerimiseks. Aasta-aastalt on järelevalve relva ja relvaluba omavate isikute üle muutunud konkreetsemaks ja tihedamaks.
Kampaania «Relvad legaalseks ja jõulud ohutuks 2007»
2007. aastal kehtestas Lõuna politseiprefektuur mitmetele eriseadustele tuginedes järelevalve juhendi, mis näeb ette relva omavate isikute järelevalve vähemalt üks kord aastas. Selle eesmärgiks on tuvastada relvade ja dokumentide korrasolek relvaloa kehtivuse viieaastase perioodi jooksul. Tänu sellele peaks oluliselt vähenema nende isikute hulk, kes on unustanud aeguvat relvaluba vahetada, aga ka ebaseaduslike relvade hulk.
Probleemsemad ja kahtlased relvaomanikud võetakse suurema tähelepanu alla ja kui leiab kinnitust relvaomaniku sobimatus tulirelva käitlejana, siis tunnistatakse olemasolevad relvaload kehtetuks ning otsustatakse kriminaalmenetluse alustamine.
Paraku näitabki reaalne elu, et hoolimata kolmest eelnevatel aastatel läbi viidud kampaaniast relva legaliseerimiseks, on jätkuvalt isikuid, kes omavad ja kahjuks ka kasutavad ebaseaduslikke relvi. Põhjusi selleks on toodud äärmusest äärmusesse.
Viimase kahe kuu jooksul on olnud kaheksa juhtumit, kus on leitud ebaseaduslikke relvi ja kahjuks ka relvaluba omavate isikute käest. Kriminaalõigus on üsna konkreetne eiramaks esitatud põhjendusi ja kohtumenetluse lõppedes määratav karistus on sageli karm. Sellega kaasneb lisaks relva omamisõiguse väga pikaajalisele kaotusele ka menetlusega seotud relvade konfiskeerimine ning hävitamine.
Uuesti saab aga relvaluba taotlema hakata alles peale karistuse ärakandmist ja selle kustumist. Kõige minimaalsem aeg on selleks vähemalt kolm aastat, reeglina kahjuks rohkem. Uue relvaloa taotlemisel ei saa me arvesse võtmata jätta eelnevaid juhtumeid, ja kui isiku sobilikkus relvaomanikuks on tõsiselt kaheldav, toob see ilmselt kaasa keeldumise relvaloa andmisest.
Seepärast peaksidki isikud, kelle valduses on arvele võtmata tulirelv või kellel puudub olemasolevale relvale kehtiv relvaluba, pöörduma Lõuna prefektuuri lubade talituse ametnike poole relva arvele võtmiseks ja loa saamiseks. Selleks ei ole vaja teha muud, kui leppida asukohajärgse lubade talituse töötajaga aeg kokku ja minna, relv kaasas, vastuvõtule.
Relvaseaduse järgi registreeritakse leitud relvad leiuna ja teatatakse sellest päevalehes. Seejärel on kuue kuu jooksul aega relva võimalikul omanikul teatada ja tõestada leitud relva omandiõigust. Kui selle aja jooksul pole võimalik omanik märku andnud ja kontrollimisel pole leitud seost mõne kuritegeliku sündmusega, siis registreeritakse relv leidja nimele.
Nüüd saab värske omanik vormistada relvaloa, anda selle müüki või pidada seda kodus kui suveniiri. Aegunud lubade puhul võetakse relv hoiule ja kolme kuu jooksul on üleandjal aega vormistada relvaluba või relv võõrandada. Tsiviilkäibes seadusega keelatud relvadele on võimalik taotleda kollektsioneerimisluba ja hoida neid koduses kollektsioonis.
Lõuna politseiprefektuur soovitab kõigil, kelle valduses on ebaseaduslik relv, selle tingimata arvele võtta hilisemate sanktsioonide vältimiseks.
Kuni 28. detsembrini kestva kampaania ajal saab oma murega pöörduda Lõuna politseiprefektuuri lubade talitusse või küsida täpsemat infot lähimast politseiasutusest. Valgamaal saab täpsemat infot lubade talituse komissar Ene Hinnilt (telefon 766 8125, e-post: ene.hinn@valga.pol.ee).