Päevatoimetaja:
Tiit Loim
Saada vihje

Külavanemad ja sädeinimesed vahetasid Sangastes kogemusi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Külade juhid said uusi ideid.
Külade juhid said uusi ideid. Foto: Kadri Pulk

Ühendus Kodukant korraldas kolmapäeval, 19. märtsil Sangastes seminari külavanematele ja külaelu edendajatele. Arutleti külavanema rolli ja tema tegevuse eesmärkide üle. Seminaripäev andis osalejate sõnul neile juurde nii ideid kui julgust.

Inimesed võisid vahetada kogemusi ja said kindlasti ka kinnitust, et nad ajavad õiget asja. Liikumise Kodukant Valgamaa juhatuse liikme Aili Keldo sõnul osales seminaril üle 30 inimese peaaegu kõigist maakonna valdadest.

Seminaril, mida viisid läbi Andrus Ristok ja Heleriin Jõesalu, uuriti, millised on külavanema ülesanded tänapäeval ning püüti täpsustada selle ameti olulisi rolle ja tegevusi.

Ühe ülesandena tuli osalejatel töögruppides analüüsida, kuidas on toimunud külade ärkamised ja külavanemate või -aktiivide valimised.

Kalev Lõhmus Palupera külast võttis oma töörühmas räägitu kokku väga meeleolukalt. «Ärkamisi on toimunud õige mitmel moel. Otepää vallas oli kord vallavanem Riho Raave, kes külavanemate valimiseks külakoosolekuid kokku kutsus. Pilkuse külavanem on sellest ajast saadik ametis ega saa sellest ametist kuidagi lahti,» ütles Lõhmus.

Makita küla muinasjutuline lugu

«Makita küla lugu sarnaneb uinuva kaunitari muinasjutule. Kaunitar magas õndsat und, kui äkki ilmus prints valgel hobusel. Erinevus tuntud muinasjutust oli Makita küla puhul vaid see, et prints ei tahtnud suudlust – hoopis ütles, et hakkame külaseltsi tegema,» pajatas mees humoorikalt edasi.

Lustlikult kommenteeris Lõhmus ka oma kodukülas toimuvat. «Palupera külas ärkasime ka jupp aega tagasi üles. Aeg-ajalt viskame jälle pikali ja mõne aja pärast ärkame jälle. Enam-vähem nii see käib. Meie külas on tore see, et kui vanemad mingil põhjusel vahel üritusi korraldada ei jaksa, siis lapsed võtavad asjad üle ja teevad ise. Eks need meie omad lapsed ole.»

Päeva tagasiside ringis tõdesid külade esindajad, et lisaks paljudele muudele komisjonidele võiks valdades olla ka küladekomisjon.

Tulekul külade suvekool

«Need oleks komisjonid, kes valdades külade arengu eest seisaksid,» selgitas Aili Keldo. «Rääkisime ka sellest, et külavanemat pole igasse külla vaja. Kui on tegemist suure külaga, võib külavanema rolli kanda küla aktiiv, mis koosneb mitmest inimesest. Mõned külad on aga nii väikesed, et nemad võiksid oma esindaja või esinduse valida mitme küla pealt kokku,» lisas ta.

Juulis plaanib ühenduse Kodukant Valgamaa juhatus korraldada Keldo väitel taas külade suvekooli. «Hetkel ootame aga vastust rahataotlusele, et alustada külade arengukavade koostamise koolituse ning külade arendamise süsteemi väljatöötamisega,» lisas ta.

Tagasi üles