Päevatoimetaja:
Maarius Suviste
Saada vihje

Vaadates minevikku ei tohi unustada tulevikku

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Valga linnapea Ivar Unt
Valga linnapea Ivar Unt Foto: arhiiv

Tänaseks on selge, et pea kõik prognoosid selle aasta majanduskasvu kohta olid liiga optimistlikud ja tegelik elu sunnib meid hõiskamist lõpetama.

Pingelised suhted Venemaaga, maailmamajanduse madalseis, Euroopa Liidu konkurentsivõime tagasihoidlik areng ning meie endi üle jõu elamine on viinud olukorrani, kus peame 2008. aasta eelarve üle vaatama. Väga kriitiliselt tuleb oma võimalustesse suhtuda ka 2009. aasta eelarve koostamisel.

Loomulikult saab ka seda olukorda oma poliitilise mina/nina kergitamiseks ära kasutada ja sellepärast on paljud Toompea poliitikud juba hakanud sõna võtma stiilis, et vaat – ma ju ütlesin. Peaministergi on avastanud, et kõik on teda alt vedanud ning valeandmetega varustanud.

Kuivõrd omavalitsused saavad oma tulu otsestest maksudest nagu maamaks, tulumaks ning toetus riigieelarvest, siis korralikult planeeritud kohalikud eelarved löögi alla ei satu.

Kui majanduse kasvu aeglustumine pikalt kestab, siis muidugi nõrgemad ettevõtted, kes olid orienteeritud sisekäibele, vastu ei pea ja töökohad on kiired kaduma. See aga mõjutab otseselt laekumisi kohalikesse eelarvetesse.

Tahan kiita Valga poliitikuid ja rahandusametnikke, kellel jätkus kainet mõistust eelarvet mitte üle paisutada. Tänased laekumised näitavad, et oleme valinud õige suuna – 2008. aasta eelarve on vaid 5% 2007. aasta tegelikust laekumisest suurem.

Loomulikult olid erakondade soovid suuremad. Näiteks soovis Rahvaliit tasuta koolitoidu programmi laiendamist keskkooli tasandile. See oleks aga toonud kaasa püsikulude suurendamise. Jahenevas majanduskeskkonnas poleks olnud tegu kuigi mõistliku otsusega.

Kõige ahvatlevam eelarverida on kokkuhoiupoliitika alustamise seisukohalt muidugi investeeringud, sest kui probleem oli siiani lahendamata, siis ehk kannatab sellega aastakese või paar veelgi oodata.

Loomulikult ei soovi keegi palka vähendada ja kokkuhoiu mõttes ei oleks see ka tunnetatav. Samuti ei oleks see ka seadusega lubatud ning just seepärast hakatakse kärpeid tegema ning investeeringute pealt kokku hoidma.

Tegelikult on siingi suur oht nii-öelda näppu lõigata, sest täna tegemata investeeringud tulevad tulevikus tehtuna kaheti kallimad.

Esiteks tõusevad ehitushinnad – praegu on ehitamiseks just soodne konjunktuur. Teiseks jäävad investeeringute tegematajätmisega jätkuvalt lahendamata nii sotsiaalsed kui infrastruktuuri mahajäämusest tulenevad probleemid, millega tegelemine on muuseas kohaliku omavalitsuse üks esmaseid ülesandeid.

Kuivõrd me möödunud aasta eelarve ülelaekumisi ja jääke opositsiooni nõusolekul ära ei kulutanud, on meil käesoleval aastal investeerimiseks topeltvõimalused.

Tahangi siinkohal opositsioonipoliitikuid targa suhtumise ja asjaajamise eest tänada. See, et ei mindud populismi teed, vaid seati peaeesmärgiks linna järjepidev areng, näitab, et aetakse linnaasja, mitte paljast poliitikat.

Seda, mis hakkab toimuma järgmisel aastal, on raske prognoosida. Kõik sõltub sellest, kuidas meie ettevõtted vastu peavad. Kahjuks peab aga tõdema, et kohalikud ettevõtted peavad mõttevahetusest omavalitsusega vähe lugu. Kurb näide oli 2. aprillil toimunud ettevõtjate ümarlaud, kus suurematest tööandjatest oli kohal vaid ASi Valga Haigla esindaja.

Tekib küsimus, kas siis ülejäänutel läheb nii hästi või on juba otsustatud Valgas tegutsemine lõpetada ega nähta vajadust omavalitsusega suhelda. Isegi kui linn koheselt aidata ei suuda, oleks mõttevahetus siiski väga oluline, kuna omavalitsusel pole tihti mingit aimu, kuidas ettevõtetel läheb ja mis mõtted ettevõtjate peas mõlguvad.

Püüame olla jätkuvalt aktiivsed ja üritada ise uuesti kontakte otsida, et selgitada välja, kuidas läheb meie peamistel tööandjatel ja kas on midagi, mida annaks koos arutada ja millele saaks ühiselt lahendusi otsida.

Kohalik omavalitsus peab olema valmis toimetulekuks sotsiaalse olukorra halvenemisega ja seega on äärmiselt vajalik end probleemidega rohkem kurssi viia.

Tahan lõpetuseks öelda, et Valga linnajuhid on avatud mõttevahetusteks teemal, kuidas majanduskasvu aeglustumise faasis toime tulla. Linnavalitsuse ülesanne ongi ju teha omalt poolt kõik, et valijate usaldust õigustada.

Tagasi üles