Valgamaa Partnerluskogu kuulutas esimest korda välja konkursi «Väärt kodupaik 2008», et esile tuua ja tunnustada kogukondi, kus viimase aasta jooksul on kohalike algatusel ümbritsev elukeskkond paranenud.
Valgamaa Partnerluskogu otsib väärt kodupaiku
Suurim kiitus, mis eestlane üle huulte pidi saama, olevat: «Ei ole viga». Sel kevadel otsustas Valgamaa Partnerluskogu selgitada välja need maakonna külad ja kogukonnad, mis edukalt toimivad. Need peakski olema sellised, kelle kohta naabrid loodetavasti heatahtliku kadedusega öelda saavad, et seal ei ole viga elada. Et seal on väärt elupaik.
Aili Keldo selgitas, et partnerluskogu ootab ettepanekuid külade kohta, kus ühistest tegemistest rõõmu tuntakse.
«Välja võib tuua nii aktiivset ühistegevust, noorte kaasamist, kaunist elukeskkonda, heakorda, tulemuslikke projekte, uusi ja omanäolisi algatusi, toimivat koostööd kui kõike muud, mis andnud panuse kodupaiga arengusse,» rääkis ta.
Valgamaa Partnerluskogu tegevjuht Tiina Ivask lisas, et kandidaate külade, alevike ja alevite seast võivad esitada nii omavalitsused, ühendused, ettevõtjad, asutused, üksikisikud kui kogukonnad ise.
«Üheks inimliku suuruse mõõdupuuks on võime enda kõrval ka teist märgata ja tunnustada,» lisas Aili Keldo. Ta kinnitas, et kui igast vallast peaks partnerluskogule tunnustamiseks esitatama ka kümme küla või kogukonda, leitakse ikkagi suur ruum või koht, kuhu kõik need kokku kutsuda. Esialgu on tunnustusüritus plaanitud korraldada 13. juunil Valga kultuuri- ja huvialakeskuses.
«Osalemiseks palume saata kandideeriva kogukonna nimi ja lühike põhjendus, miks just see kogukond tunnustust väärib, hiljemalt 5. maiks e-posti aadressil info@valgaleader.ee või postiaadressil Kirikumõis, 67412 Otepää, Valgamaa,» ütles partnerluskogu tegevjuht Tiina Ivask.
«Ettevõtlikest ja tublidest tegijatest saab teada anda ka telefoni teel,» lisas ta. Helistada võib numbritel 5349 1195 või 730 4071 (Tiina Ivask) ja 5340 4643 (Aili Keldo).
Partnerluskogu teiste tegemiste kohta ütles Ivask, et möödunud nädalal toimunud strateegia uuendamise nõupäevadel selgitati välja erinevate sihtrühmade vajadusi ja ootusi. Töörühmi oli kolm – küla ja kogukondade arendajad, noored ning ettevõtjad.
«Leader-programmi järgmisel perioodil ehk siis aastatel 2009–2013 plaanime kindlasti turgutada ja tekitada võimalusi maapiirkondade ettevõtjate koostööks ning toetada noorte algatusi kohtadel,» lubas partnerluskogu tegevjuht. Samuti tahab organisatsioon panna õla alla mitmetele muudele ettevõtmistele, mis maaelu täisväärtuslikumaks muudaks.
«Praegu on läbirääkimised pooleli ja veel ei saa ennustada, mis täpselt partnerluskogu järgmise perioodi strateegias koha leiab,» rääkis Tiina Ivask. Ta täpsustas, et partnerluskogu töörühmad saavad kindlasti kokku ka mais.