Valimisreklaam põhjustas vallas pingeid

Eile kaupluse teadetetahvlil mingit valimisreklaami polnud. Kaupluse üks omanik ei soovigi valimisreklaami näha, sest kardab, et siis soovivad kõik kandidaadid ennast poes reklaamida.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Lüllemäe kauplus eemaldas valimistel osaleva kandidaadi reklaami, kuigi seadusega oli kõik kooskõlas. Kaupluse üks omanikest tõi põhjuseks, et teised kandidaadid olevat kaebama hakanud.

Kohalikel omavalitsuste valimistel osalev Karula valla üksikkandidaat Valdeko Kaas rääkis, et soovis reklaamida oma valimisplatvormi Nodimäe kaupluse siseruumides. Enne reklaami ülespanekut konsulteeris ta maakonna valimiskomisjoniga. Seal oldi Kaasi sõnul kahtleval seisukohal ja paluti helistada vabariigi valimiskomisjoni.

«Helistasin ja seal öeldi, et see on lubatud. Kaupluse osanikuga rääkisin ka läbi ja ta lubas üles panna, aga nüüd kui laupäeval poodi läksin, oli reklaam maha võetud,» ütles Kaas.

Kui mees selle avastas, helistas ta German Saarele, kes on kaupluse üks omanikke. Saar olevat öelnud, et teised said pahaseks ja sellepärast reklaam ka eemaldati. «Küsisin, et kes teised ja siis vastas, et teised kandideerijad. Ütles, et kui üks reklaam on, tahavad teised ka panna,» rääkis Kaas.

Saar jäi Valgamaalase küsimustele vastates napisõnaliseks. Ta tunnistas, et selline intsident leidis aset, aga kuigi palju põhjendama ei soostunud. «Võib öelda, et teised hakkasid kaebama, aga nimesid ei hakka nimetama,» sõnas Saar.

«Seal on päris vähe ruumi ja kui kõik kandideerijad hakkavad sinna reklaami üles panema, ei tea, mis probleemid veel välja tulevad,» lausus ta. Lisaks rääkis mees, et inimesed kommenteerisid seda plakatit ja Kaasi. «Ma pole ka just suur tema toetaja,» tunnistas Saar.

Kaas ise arvas, et kuna kauplus rendib vallalt ruume, hakkasid volikogu liikmed kartma ja käskisid reklaami eemaldada.

Saar ütles, et tema seda väidet kommenteerida ei oska, sest pole poliitikaga seotud. «Tegelikult tahtsin reklaami kohe maha võtta. See pakkumine tuli nii ootamatult. Ma ei mõelnud korralikult – ütlesin, et võib panna ja kõik.»

Karula vallavolikogu esimees Mart Vanags ütles, et tema pole reklaami eemaldamiseks käsku andnud. Vanagsi sõnul ei häiri teda, kui kellegi reklaam kaupluse teadetetahvlil ripub. «Kui inimene tahab ennast reklaamida, las reklaamib.»

Kaas ise leiab, et on hea, kui kaupluses on kandidaatide reklaamid, sest nii saavad inimesed neid lugeda ja omavahel võrrelda.

Politsei pressiesindaja Kerly Peitel ütles, et siseruumi paigaldatud plakat ei ole käsitletav poliitilise välireklaamina. Sellega oleks tegu juhul, kui plakat asuks väljas või oleks siseruumidest tänavale näha.

Tagasi üles