Liit nõuab tondilosside kiiret lammutamist

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hummuli alevikus lammutati läinud aastal mahajäetud korterelamu.
Hummuli alevikus lammutati läinud aastal mahajäetud korterelamu. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liikme Urmas Mardi hinnangul peavad omavalitsused tühjaks jäänud ja lagunevate kortermajadega midagi kiirelt ette võtma.

«Viivitamine on kurjast ja taoliste majade hulk mõnes paigas hirmuäratavalt suur. Näiteks Valgamaal on probleemseid kortermaju 108, neist 87 Valga linnas. Lammutamisele peaks seal minema 69 kortermaja. Kohtla-Järvel on seis sama nutune: 42 kortermaja on hullus seisukorras,» viitas Mardi liidu pressiteates majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hiljutisele uuringule.

Uuringu kohaselt on probleemseid kortermaju üle kogu Eesti 302, neist 167 vajavad lammutamist ning 135 renoveerimist.

«Lagunevad korterelamud muutuvad ühel hetkel elanikele eluohtlikuks. Juba on olnud juhtumeid, kus renoveerimata kortermajalt kukub küljest rõdupiire, pudenevatest tellistest ja krohvitükkidest kõnelemata. Halb sisekliima ja puudulik soojustus võivad aga viia tervisehädadeni. Lagunevates majades võtavad platsi eluheidikud või rüüstavad neid vandaalid,» hoiatas Mardi.

Mardi sõnul on kortermajade tühjenemine regionaalprobleemide otsene tagajärg: piirkonnas on vähe töökohti, seetõttu jääb rahvast vähemaks ning noori juurde ei tule, elanikkond vananeb. «Tegemist on aga nõiaringiga – taolises piirkonnas ei leidu kinnisvarale ostjat isegi mitte sümboolse hinna eest,» nentis Mardi.

Mardi toetab uuringus ühe lahendusena välja pakutud võimalust taolistes majades asuvate erastatud korterite sundvõõrandamiseks. «See võimaldaks seniseid elanikke piirkonnas paremas seisukorras olevatesse majadesse koondada ning tühjad räämas ahervaremed lammutada,» nentis Mardi.

Märksõnad

Tagasi üles