Automaadid muutusid turvalisemaks

Pangaautomaadid.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Veebruaris alustas Swedbank antiskimmerite ehk pangakaardi kopeerimise vastaste seadmete paigaldamist oma sularahaautomaatidele. Praeguseks on kõik pangaautomaadid uute turvaseadmetega varustatud.

Pangaautomaatide valdkonna juhi Indrek Kausi sõnul hakkas pank juba eelmise aasta lõpul antiskimmereid paigaldama. «Siis sai enamik Tallinna ja Harjumaa automaatidest uue seadme. Paari kuu jooksul tegime veel mõne täienduse ja nüüd oleme kõik meie masinad üle Eesti sellega varustanud.»

Kausi sõnul on antiskimmerit lihtne ära tunda kahe asja järgi. «Oma olemuselt on tegemist sularahaautomaadi küljes oleva läbipaistvast plastist tükiga, mis paigaldatud kaardi sissepanemise ava ette. Lisaks on kõigil masinatel ekraanil ka vastav pilt, mis annab teada, et masinale on antiskimmer paigaldatud, ja juhendab klienti, millele tähelepanu pöörata,» palub Kaus inimestel tähelepanelik olla.

Panga soovitused sularahaautomaatide kasutamisel

- Kui märkad pangaaparaadi juures midagi tavapäratut, tuleks sellest pangale ja politseile teada anda ning ebameeldivuste vältimiseks jätta kaart kahtlasesse masinasse pistmata.

- Tasub olla valvas, kui näiteks sularahaautomaadi esipaneelil on näha eralduvaid komponente, irvakil servi, suuri pragusid, liimijälgi, ripakil juhtmeid või liiste. Need on selged märgid, et masinal võib olla kopeerimisseade, sest üldjuhul koosnevad automaatide esipaneelid ühest tükist.

- PIN-koodi sisestades varja peopesaga klahvistikku nii, et ülevalt ei oleks näha, millistele numbritele vajutatakse. Isegi kui kurjategijad on masinale andmeid kopeeriva seadeldise kinnitanud, ei ole neil sellise käitumise korral võimalik PIN-koodi tuvastada

Indrek Kausi sõnul on inimesed uusi seadmeid ka tähele pannud.

«Saame aeg-ajalt klientidelt kõnesid, kus inimesed teavitavad meid kahtlasest seadmest masinal. Siis olemegi selgitanud, et tegemist on meie endi paigaldatud seadmega ning rääkinud ka selle eesmärgist. Oleme oma klientidele äärmiselt tänulikud, et nad meid oma kahtlustest teavitavad. Kunagi ei või kindel olla, et tegu pole siiski mõne kurjategijate paigaldatud jubinaga,» manitses Kaus.

Tagasi üles