Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Riigipühal töötamine toob topelttasu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jaan Rapp
Copy
Riigipühal töötamine toob kaasa topelttasu. Kindlasti aga ei tohi seda maksta ümbrikupalgana.
Riigipühal töötamine toob kaasa topelttasu. Kindlasti aga ei tohi seda maksta ümbrikupalgana. Foto: Marko Saarm / Sakala

Reede, 18. aprill on riigipüha, mis on töötajate jaoks vaba päev, kuid eelneva tööpäeva lühendamise kohustust ei ole.
 

Kuigi otsene kohustus puudub, võib tööandja rakendada töötajate suhtes alati seadusest soodsamat sätet ning näha näiteks töökorralduse reeglites ette, et ka 18. aprillile eelnev tööpäev on lühendatud.

Tööinspektsiooni teavituse peaspetsialist-nõuniku Niina Siitami sõnul on eelneva tööpäeva lühendamine vabatahtlik, aga töötasu osas on kohustuslikud reeglid. «Sõltumata sellest, kas töötajale makstakse töötasu kuu- või tunnitasuna, kas töötatakse tavapärase või summeeritud tööajaarvestuse alusel, tuleb riigipühal töötatud tundide eest maksta töötajale kahekordset töötasu.»

Kui töötaja teeb riigipühal ületunnitööd (tal oleks see olnud vaba päev, aga kokkuleppel tööandjaga nõustus töötaja tööle tulema), tuleb talle lisaks riigipühal töötamisele ka tehtud ületunnid hüvitada. Selleks on kaks võimalust: kas ületunnitööga võrdses ulatuses tasulise vaba aja andmisega või vastava kokkuleppe olemasolul rahas 1,5-kordselt.

Siitam lisas, et olukorras, kus töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal või algab riigipühal ja lõpeb tavalisel tööpäeval, tuleb täiendavalt hüvitada riigipühal töötatud tunnid. Ülejäänud töötunnid tasustatakse tavalises korras.

Tagasi üles