Kõik seafarmid läbivad kontrolli

Kõik seafarmid läbivad kontrolli.

FOTO: Elmo Riig / Sakala / Scanpix

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) kontrollib ennetava abinõuna kõiki seafarme, et välistada sigade Aafrika katku levimist Eestisse. Registreeritakse peetavate sigade arv, kontrollitakse bioohutusmeetmete rakendamist ning loomade välitingimustes pidamise keelust kinnipidamist.

«Kuna tegemist on väga ohtliku ja nakkava loomataudiga, siis taudiohu tingimustes on oluline, et iga üksik loomapidaja rakendaks bioohutusmeetmeid,» põhjendas lauskontrolli VTA peadirektor Ago Pärtel.

«Selleks, et vältida sigade katku levimist lähiriikidest Eestisse, peavad kõik seakasvatajad suhtuma taudiohtu väga tõsiselt. Lisaks pööravad VTA kontrollid senisest enam tähelepanu ka turgudel müüdava sealiha ja sealihast toodete päritolule, et vältida naaberriikide taudipiirkondadest pärineva liha sattumist Eesti turule,» lisas Pärtel.

Kõik seakasvatamiseks kasutatavad hooned peavad olema registreeritud põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametis (PRIA), samuti peab olema esitatud teatis sigade arvu kohta. Kui sigade pidamine on lõpetatud, peab ka PRIAt sellest teavitama.

Alates 25. juulist kehtib kogu Eesti territooriumil kodusigade ja farmis peetavate metssigade välitingimustes pidamise keeld. Sigade katk inimestele ohtu ei kujuta.

Küsimusi ja infot sigade Aafrika katku kahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.

Lätis, Leedus ja Poolas on viimastel kuudel diagnoositud mitu sigade Aafrika katku juhtumit. Seni Eestis sigade Aafrika katku diagnoositud ei ole, kuid 40 kilomeetri ulatuses Läti piirist on kehtestatud puhvertsoon.

Tagasi üles