Mahavok toob Valka rokki ja tuttavaid meloodiaid

Külli Haav
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Heini ja Anet Vaikmaale on koos lavaleminek juba üsna tuttav tunne.
Heini ja Anet Vaikmaale on koos lavaleminek juba üsna tuttav tunne. Foto: Erakogu

Neljapäeval, 21. augustil kuuleb Valga kultuurimajas džässrokkmuusikat legendaarselt ansamblilt Mahavok. Keskse koha võtavad laval sisse isa-tütre tandem Heini ja Anet Vaikmaa, kellele koos lavaleminek on juba üsna tuttav tunne.

Heini, olete Mahavoki mootor, lugude kirjutaja, kitarrist, pianist ... Kes on see ansambel ja need inimesed, keda praegu liikumises hoiate?

Heini Vaikmaa: «Sel aastal on ansamblil omamoodi väike juubel, sest 40 aastat täitub ajast, mil Padiselt Tallinna suundusin ja Mahavoki algkoosseisu liikmete Kalev Aasa ja Raul Arrasega tutvusin. Sellest said alguse ka meie koos harjutamised ja tekkisid esimesed originaallood. Otsustasimegi seda tähistada seekord kodust kaugel Valgas ja midagi ka neist aegadest koos ette kanda.

Valga kontserdi muusikute koosseisu kuuluvad peale minu (kitarr, klahvpillid, elektroonika, laul) Raul Arras (basskitarr), Kalev Aas (klahvpillid), Anet Vaikmaa (laul) ja Karl-Juhan Laanesaar (trummid).»

Mis on sarnast ja erinevat tänase ja 1980. aastate tipp­bändi Mahavoki vahel? Ikka tugev džässroki voolu viljeleja?

H. V.: «Momendil töötame uue instrumentaalalbumi «Galaktikad 2» kallal ja seega on ka vana joon ainult moodsaimas võtmes endiselt säilinud.

Praegustel esinemistel kõlavad lisaks instrumentaalidele ka uued laulud Anet Vaikmaa esituses ja muidugi ei puudu parimad palad Mahavoki kullafondist.»

Kui raske oli tütart muusika juurde viia?

H. V.: «See ei olnud üldsegi raske, sest Anet leidis selle tee ise.»

Anet, kui kaua laulmisega tegelete ja mil viisil muusika teie ellu tuli?

Anet Vaikmaa: «Põhjalikumalt tegelen laulmisega umbes kaheksa aastat. Kõik sai alguse sellest, et hakkasin laulutunde võtma Maire Eliste laulustuudios, enne seda olen laulnud ka erinevates koorides, näiteks ETV lastekooris. Muusika on minu elus olnud algusest peale tänu minu isale, kelle kõrvalt sain võimaluse jälgida muusikute töid ja tegemisi, kaasa arvatud tema enda omi.»

Kas teid tuntakse pigem kui Heini tütart? Kas noorematele oled sa «sina ise» ja vanemad teavad-tunnevad isa kaudu?

A. V.: «Muusikute ringkonnas pigem jah. Ma ei oska enam öelda, kas see mulle meeldib või ei, olen sellega juba harjunud. On olnud küll hetki, kus see on natuke häirinud, kuna mulle langevad liiga kõrged ootused. Samas on olukordi, kus see on jällegi kasuks tulnud. Tavaelus ikka üldjuhul meie nimesid kokku ei viida, seda juhtub väga harva, eriti just nooremate puhul.»

Mis teie muusikavalikut, repertuaari ja stiili on mõjutanud?

H. V.: «Esitame valdavalt vaid oma kirjutatud originaalmuusikat, otsime oma saundi ja kõike seda on mõjutanud ümbritsev elu ning väga erinevad muusikastiilid. Püüame olla meloodilis-harmoonilised ja pisutki teistest erineda.»

A. V.: «Neid tegureid, mis on mõjutajateks, on väga palju. Kui noorem olin, siis Eesti lauljad ja bändid, keda kuulasin. Hiljem olen pidanud esitama õppeprotsessis osaledes välismaa autorite ja artistide loomingut, ampluaa on olnud väga lai. Muidugi ei saa ka mainimata jätta Mahavoki muusikat ja selle võimast esilauljat Kare Kauksi.»

Kes on enda lemmikud?

A. V.: «Minu maitse kipub kergesti moevooludega kaasa, seega paljud bändid ja lauljad, kes parasjagu orbiidil on, näiteks Lana Del Rey. Siiski on palju artiste, kelle juurde ma ikka ja alati tagasi jõuan, näiteks Björk, Karen Carpenter, Virmalised, Beyonce, Michael Jackson, Vaiko Eplik ja nii edasi – neid on väga palju.

Meeldib ka igasugune instrumentaalmuusika klassikast trummi ja bassini.»

H. V.: «Neid ei jõua ära nimetada ja ühinen kindlasti ka eelnevalt Aneti ära mainitutega. Lisan vaid mõned džässroki nimed nagu Jeff Beck, John McLaughlin oma Mahavishnu Orchestraga, Joe Zawinul, Billy Cobham, Brand X ja paljud teised.»

Milline kokkupuude on teil Valgaga senini olnud?

H. V.: «Valgaga kokkupuuted jäävad väga ammustesse aegadesse ja seepärast on hea meel linnas taas esineda.»

A. V.: «Tulen Valka esimest korda.»

Milliseid lugusid-laule on Valga kontserdil oodata? Mis tunne on isa-tütre tandemina lavale minna?

H. V.: «Kontserdil tuleb kindlasti uute lugude kõrval esitusele äratundmisrõõmu valmistavaid palasid ja midagi ka uuelt ilmuvalt albumilt.»

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles