Maksu- ja tolliameti (MTA) pressiesindaja Uku Tampere andis teada, et täna, 24. septmembril leidsid ameti töötajad Valgast 85 600 Vene Föderatsiooni maksumärkidega ja maksumärkideta sigaretti. "Sigaretid olid peidetud mitmesse kohta, sealhulgas sõidukisse ja garaaži," täpsustas ta.
Valgas tuli välja hulk salasigarette
Septembris on avastanud üle Eesti nii salasigarettide vaheladusid kui suuremaid üle piiri salakaubana veetud koguseid salasigarette. Neid on leitud selle kuu jooksul Tampere sõnul Valgamaalt ka varem. "Aga kuna kuu on poolik, siis täpset numbrit maakonna kohta ei ole võimalik veel öelda.«
Maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja asetäitja Raul Koppelmaa sõnul on septembris ametnikud avastanud nii keskmise suurusega salasigarettide vaheladusid, sõidukitesse peidetult salasigarette üle piiri vedada üritanud isikuid kui ka juba turule müüki jõudnud salasigarette.
»Avastused on olnud väga erinevad – alustades tavalistest garaažiboksidest ja sõidukitest ja lõpetades sõiduki kerekonstruktsioonidesse ehitatud peidikutega. Salasigarettide vastases võitluses aitavad kaasa ka piirivalvurid, kes näiteks eelmisel nädalal pidasid Narva jõel kinni spetsiaalse elektrimootoriga abinõu, millega üritati üle jõe ujutada 372 000 salasigaretti.«
Koppelmaa sõnul on Eestis hinnanguliselt 4000-5000 isikut, kes tegelevad rohkemal või vähemal määral salasigarettide maale toomise ja turustamisega. »Ameti eesmärk on salasigarettidega kauplejate elu võimalikult ebamugavaks teha ning vähendada salasigarettide osakaalu turul 2016. aastaks tühja paki uuringu järgi alla 14 protsendi," selgitas Koppelmaa.
Viimase tühja paki uuringu kohaselt on salasigarettide osakaal Eestis praegu umbes 20 protsenti. Salakauba tarbimine on uuringu kohaselt suurim Kohtla-Järvel (45% leitud tühjadest pakkidest), Valgas (43%), Narvas (42%), Jõhvis (35%) ja Maardus (33%).
Salasigarettide hulk on mõnevõrra vähenenud enamikes problemaatilistes linnades, välja arvatud Valgas (4% tõus) ning Sillamäel, kus see on olnud muutumatu.
Veel mõned aastad tagasi oli nii legaalsete kui illegaalsete sigarettide toomine Venemaalt suuremahuline.
Näiteks 2012. aastal tõi enam kui 90 protsenti kõigist Narva piiripunkti läbivatest reisijatest iga piiriületusega kaasa vähemalt 40 sigaretti ning osa reisijatest tegid mitmeid reise päevas. Üsna suure osa sigarettidest tõidki riiki just need isikud 40 sigareti kaupa. Karmistunud aktsiisikaupade impordipiirangud lõpetasid selle tegevuse pea täielikult.
Kogu salasigaretituru müügilt teeniti näiteks veel 2011. aastal kokku kriminaaltulu üle 17 miljoni euro. Selle koguse pealt arvestades jäi riigil aktsiisi- ja käibemaksu näol saamata umbes 40 miljonit eurot maksutulu. Möödunud aastal kaotas riik salasigarettide tõttu makse umbes 30 miljonit eurot.