Looduspargi kaitse-eeskiri uueneb

Piret Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vaade Tehvandi suusahüppe vaatetornist Otepää maastikule.
Vaade Tehvandi suusahüppe vaatetornist Otepää maastikule. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Keskkonnaamet uuendab Otepää looduspargi kaitse-eeskirja. Selle kohaselt väheneb looduspargi pindala,  kaitseala välispiir ajakohastatakse, jahipidamise ning kalapüügi piirangute alused muutuvad ning külastuskorraldus muutub paindlikumaks.

Kaitse-eeskirja uuendamine on tingitud eelkõige viimastel aastakümnetel kiiresti arenevas Eesti ühiskonnas toimunud muutustest. Ka ei suuda kehtiv eeskiri enam tagada alal esinevate väärtuste kaitset piisavalt tõhusalt. Kohati on kehtiv kaitsekord liiga leebe ning samas jälle liiga range, piirates või keelates tegevusi, mis väärtuste säilimise suhtes erilisi piiranguid ei vaja.

Ettevalmistus kaitsekorra muutmiseks algas 2008. aastal ulatuslike elupaikade inventuuride läbiviimisega, mis olid aluseks edasisel tsoneerimisel ja piiritlemisel. Toimusid ka kohtumised planeeritavate sihtkaitsevööndite maaomanikega.

Otepää looduspargi kaitse eesmärk on kaitsta ja säilitada Otepää kõrgustikule iseloomulikke loodus- ja pärandmaastikke. Nii inimtegevusest vähe mõjutatud metsi, soid ja veekogusid kui inimese tegevuse tulemusena kujunenud pärandkooslusi ja maastikulemente nagu aruniidud, Pühajärve park, põlispuud ning samuti kaitsealuseid linnu-, looma- ja taimeliike.

Otepää looduspark jaguneb kaitserežiimi poolest kaheks – rangema kaitsega sihtkaitsevöönditeks (praegu 8,04% kaitsealast, eelnõu järgi 7,66%), mis on moodustatud peamiselt metsaelupaikade kaitseks, ja leebema režiimiga piiranguvööndiks. Suurem osa moodustatavatest sihtkaitsevöönditest paikneb riigimaadel (79%), eramaade osa on 21%.

Uus on piiranguvööndis ehitustegevuse regulatsioon. Senisest lihtsamaks muutub kogu kaitsealal õuealal ja olemasoleval hoonestusalal väikeehitise püstitamine.

Metsamajanduse reeglid uues kaitse-eeskirjas annavad metsaomanikule võimaluse valida, kas uuendada oma metsa lage- või turbaraietena.

Uus kaitse-eeskiri ei sätesta piiranguid jahipidamisele ja kalapüügile, mis hakkab nüüdsest toimuma vastavate seaduste alusel.

Samuti muutub kaitseala külastuskorraldusega seotud regulatsioon paindlikumaks ning osalt ka leebemaks.

Keskkonnaamet viib läbi kaitse-eeskirja eelnõu avalikustamise protsessi ning kõikidel maaomanikel ja asjast huvitatud inimestel on võimalus kaasa rääkida ning parandusettepanekuid esitada.

Otepää looduspargi kaitse-eeskirja eelnõu materjalid saadetakse detsembri jooksul tutvumiseks ning arvamuse avaldamiseks kõigile maaomanikele ning asjassepuutuvatele omavalitsustele. Kõigil huvilistel on seejärel kuu aega materjalidega tutvuda ning arvamust avaldada.

Keskkonnaamet teeb laekunud ettepanekute põhjal otsused ning tutvustab neid avalikul arutelul, mis toimub 2015. aasta veebruaris.

Pärast avalikku arutelu tehakse eelnõusse vajadusel täpsustused ning esitatakse edasiseks menetlemiseks keskkonnaministeeriumile.

Kaitse-eeskirja eelnõu, seletuskiri ja kaart on kättesaadavad keskkonnaameti kodulehel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles