Kelmid kasutavad suveniirraha

Pildil on õiged eurokupüürid

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Möödunud nädalal avastati Võrus, et kahel juhul kasutati sularahatehingutes 100eurost suveniirraha. Politsei tuletab meelde, et sularahaga kaubeldes tuleb enne tehingu sooritamist rahatähed põhjalikult üle kontrollida.

19. novembri hommikul avastati Võrus, et tankla kassas on sularaha seas üks 100eurone suveniirkupüür, mille klienditeenindaja eelmisel õhtul kliendi soovil lahti oli vahetanud. Samal päeval sai politsei teate, et Võru turul püüdis heledapäine noor mees maksta kauba eest võltsitud 100eurose rahatähega. Mõlemal juhul anti võltsitud sularaha üle politseile.

Võru politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Anti Paap paneb kaupmeestele südamele, et sularahaga arveldamisel, eriti suurema nimiväärtusega kupüüride vastuvõtmisel, tuleb leida aeg, et need hoolikalt üle vaadata. Eriti tähelepanelik tasuks olla juhtudel, kus suur rahatäht palutakse väiksemaks vahetada või kui suure raha eest tehakse väga väikene ost, et rohkem vahetusraha tagasi saada.

«Kauplejatel tuleb tähelepanu pöörata kõikidele kupüüridele ning need enne tehingu lõpetamist kindlasti kontrollida. Praegu on kauplustes enamasti olemas sularaha kontrollimiseks mõeldud aparaadid, aga kui seda käepärast ei ole, tasuks tähelepanu pöörata rahatähtede turvaelementidele,» kirjeldas Paap.

Euro rahatähtedel kasutatakse mitmeid kõrgtehnoloogilisi turvaelemente, mille abil saab rahatähe ehtsust ka ise kontrollida. Levinumad viisid selleks on järgmised:

Katsu reljeeftrükki – see eriline trükitehnika annab pangatähtedele ainulaadse tekstuuri. Rahatähe paber on krobeline ja tugev. Sõrmedega katsudes on tunda, et kohati on trükivärv tihedam.

Vaata: Pangatähte vastu valgust hoides on näha vesimärk (akna või värava motiiv ja nimiväärtuse kujutis), turvaniit ja katkendlik number. Need kolm turvaelementi on nähtavad ehtsate pangatähtede esi- ja tagaküljel.

Kalluta: Pangatähte kallutades ilmub selle esiküljel asetseval hologrammil nähtavale muutuv kujutis ja akna või värava kujutis. Tagaküljel on näha kuldne riba (5-, 10- ja 20-eurone) või muutuva värviga nimiväärtus (50-, 100-, 200- ja 500-eurone).

Võltsimistunnustega kupüüri avastamisel teavitage sellest esimesel võimalusel politseid.

Tagasi üles
Back