Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Valgamaal viis mikrotootjat

Elektrilevi auto FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Elektrivõrku on liidetud 305 taastuvenergia mikrotootjat ja keskmiselt liitub Elektrilevi võrguga iga kuu 15 uut mikroelektrijaama, andis ettevõte teada. Detsembri seisuga on käesoleval aastal liitunud 161 uut mikrotootjat, mis on rohkem kui kahe eelmise aasta jooksul kokku.

Mikrotootjate võrguühenduse koguvõimsus on 2,25MW ja 90 protsenti kõigist mikrotootjatest toodab elektrit päikeseenergiast. Valgamaal on mikrotootjaid viis.

«Tänu mikrotootjate liitumise protsessi lihtsustamisele kulub lepingu allkirjastamisest kuni liitumise väljaehitamiseni keskmiselt natuke üle kuu aja ja liitumistasud jäävad paarisaja euro ümber,» ütles Elektrilevi liitumiste ja lisateenuste juht Ainer Tiitson. Samas rõhutas ta, et enne seadmete ostmist tuleks kindlasti võrguettevõttelt liitumispakkumine küsida.

Elektrilevi peab tagama, et elektrivõrku liidetud tootmisseade ei tekitaks võrgus häireid, mis võivad rikkuda teiste klientide elektriseadmed. See tähendab, et tähelepanu tuleb pöörata nii mikrotootmisseadmete standarditele vastavusele kui elektrivõrgu tugevusele.

«On olnud üksikud juhtumid, kus mikrotootja liitmine nõuab elektrivõrgu tugevdamiseks täiendavad investeeringuid ja liitujale esitatakse arve vastavalt võrguettevõtte tegelikele kuludele,» selgitas Tiitson, miks võib mikrotootja liitumine erandjuhtudel väga kulukaks kujuneda.

Käesoleva aasta jooksul on mikrotootjate seas oluliselt kasvanud päikeseenergia ja langenud tuuleenergia populaarsus. Kui 2013. aastal moodustas päikeseenergia 75 protsenti elektrivõrguga ühendatud tootmisvõimsusest, siis tänaseks on see tõusnud juba 90 protsendini.

Tuuleenergia trend on vastupidine, sest kui 2012. aastal elektrivõrku liidetud seadmetest kasutas tuuleenergiat üle veerandi, 2013 kümnendik, siis tänavu on elektrivõrguga liidetud üksikud tuulegeneraatorid.

Novembri lõpu seisuga on mikrotootmise kaudu Elektrilevi võrku antud 1043 MWh elektrienergiat, mis katab keskmiselt 350 pere keskmise elektritarbimise aastas.

Kuus sammu koduse elektritootmiseni:

1.        Veendu koos pädevate spetsialistidega mikrotootmisseadme püstitamise võimalikkuses

2.        Küsi võrguettevõttelt tehnilised tingimused ja eeldatava liitumistasu suurus

3.        Sõlmi võrguettevõttega liitumisleping

4.        Tootmisseadme kasutusele võtmiseks esita ehitustööde lõppedes võrguettevõttele vajalikud dokumendid

5.        Sõlmi võrguettevõttega võrguleping

6.        Sõlmi elektrienergia ostmiseks ja müümiseks elektrileping elektrimüüjaga

Mikrotootmisseadmeks loetakse sellist taastuvatest energiaallikatest elektrit tootvat seadet, mille faasinimivool on kuni 16A ja nimiaktiivvõimsus kuni 11 kW.

Mikrotootmise eesmärk on elektrit toota eelkõige oma tarbeks. Kui mikrotootjal on soov elektrit ka võrgust osta ja ülejäävat energiat võrku anda, tuleb sõlmida elektrivõrguga liitumisleping ja uus võrguleping, mis arvestab kahesuunalist elektrienergia edastamist. Elektri ostuks ja müügiks tuleb leping sõlmida elektrimüüjaga.

Tagasi üles
Back